Czym jest alergia pokarmowa u psów i kotów?
Alergia pokarmowa to inaczej nieprawidłowość w funkcjonowaniu układu immunologicznego u zwierzęcia. W skrócie oznacza to przypadłość, w której organizm czworonoga nieprawidłowo i nadmierne reaguje na czynniki zwane alergenami.
Często alergia pokarmowa jest błędnie mylona z nietolerancją pokarmową. Ta druga z kolei jest wywoływana oddziaływaniem na organizm toksycznych składników zawartych w diecie psa lub kota oraz z powodu zaburzeń metabolicznych. Nie ma ona związku z układem odpornościowym zwierzęcia.
Alergię pokarmową u psów i kotów może wywoływać każdy składnik diety, który zawiera białka, bo to one są nośnikami alergenów. Uczulać może każde mięso, jajka, warzywa, zboża, a nawet suplementy i zioła.
Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u psów i kotów:
- nadmierne drapanie się (przeważnie w okolicach szyi i pyszczka);
- wylizywanie miejsc na skórze;
- stany zapalne objawiające się zaczerwienieniem (przeważnie w okolicach pyska, uszu, brzucha);
- gryzienie i wylizywanie łap;
- problemy gastryczne (np. wymioty, biegunka wzdęcia).
Jak radzić sobie z alergią u psów i kotów – dieta eliminacyjna
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, który składnik w diecie psa lub kota wywołuje alergię pokarmową jest dieta eliminacyjna.
Dieta eliminacyjna polega na tym, że przez określony czas stosujemy jeden rodzaj białka w diecie, a z czasem wzbogacamy o kolejny, cały czas przy tym obserwując jak kot lub pies reaguje na dane proteiny. Przydatnymi wówczas produktami są tak zwane monoproteiny (karma zawierająca tylko jedno źródło białka). Podając zwierzęciu pojedyncze źródła białka jesteśmy w stanie ocenić, co tak naprawdę wywołuje alergię pokarmową u naszego pupila.
Dietę eliminacyjną u psa lub kota najlepiej rozpocząć poprzez zastosowanie takiego rodzaju białka, z którym zwierzę nie miało wcześniej styczności. W ten sposób zaczynamy od punktu „zero”.
Czy jeśli już uda nam się znaleźć białko, na które pies lub kot nie wykazuje alergii, to czy ma się nim żywić do końca życia?
Niestety sprawa nie jest taka prosta. Należy pamiętać, że organizmy naszych pupili mają zapotrzebowanie m.in. na poszczególne aminokwasy, dlatego zawsze zaleca się, aby ich dieta była różnorodna i opierała się o różne gatunki mięsa. Co więcej, jeśli stosowalibyśmy już na zawsze dietę opartą o jeden gatunek mięsa, podejmujemy ryzyko, że pojawi się alergia właśnie na ten rodzaj białka, a dodatkowo zwierzę może się po prostu taką dietą znudzić.