Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Prawidłowa waga kota – ile powinien ważyć kot?

11
Prawidłowa waga kota – ile powinien ważyć kot?

Pewne jest jedno: zachowanie prawidłowej wagi czworonoga jest bardzo ważne dla jego zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać nadmierne przybieranie na wadze lub chudnięcie. Dowiedz się więcej.

Od czego zależy waga kota?

Waga kota jest uzależniona od wielu czynników. Właśnie dlatego trudno jest wskazać na bardzo ogólnym poziomie, ile powinien ważyć czworonożny pupil. Co zatem jest dobrym punktem odniesienia? Najistotniejszymi elementami, które wpływają na wagę kota, są:

  • wielkość zwierzaka – a zatem długość ciała i ogólny rozmiar; im jest większy, tym wyższej wagi można się spodziewać; średnia waga kota domowego – dachowca będzie niższa niż waga brytyjczyka czy maine coone’a,
  • rasa – determinuje ona nie tylko rozmiar zwierzaka, ale również jego poziom aktywności; można się spodziewać np., że średnia prawidłowa waga egipskiego kota mau (uznawanego za najbardziej aktywnego) będzie inna niż „kanapowca” – persa,
  • wiek – inne są oczekiwania co do tego, ile powinien ważyć 3-miesięczny kot, a inne w stosunku do dorosłego osobnika,
  • płeć – kotki ważą mniej niż kocury.

Dlatego – nawet w dużym uogólnieniu – nie da się wskazać, ile powinien ważyć kot. Trzeba patrzeć na tę kwestię w odniesieniu do czynników, które wskazaliśmy powyżej.

Jak sprawdzić, czy waga kota jest prawidłowa, bez ważenia go?

Zanim jeszcze przejdziesz do ważenia kota, aby zweryfikować jego prawidłową masę ciała, pamiętaj, że wiele informacji przynosi prosta obserwacja czworonoga.

Po pierwsze, zastanów się, czy Twój pupil w ostatnim czasie nie zmienił sylwetki. Jeśli „na oko” wydaje Ci się, że przytył lub schudł, tak zapewne jest i warto poszukać przyczyny tego stanu rzeczy.

Po drugie, dotknij kota, aby sprawdzić, czy jego waga jest prawidłowa. Twoim zadaniem jest próba wyczucia i policzenia jego żeber, kręgów kręgosłupa, a także fałdy tłuszczu na brzuchu. Zasada jest prosta:

  • jeśli w ogóle nie jesteś w stanie wyczuć żeber pupila, wskazuje to na jego otyłość,
  • gdy jesteś w stanie wyczuć żebra, ale nie da się ich policzyć, kot zmaga się z nadwagą,
  • wyczuwalne i „policzalne” żebra, które nie są widoczne, wskazują na prawidłową sylwetkę,
  • wyraźnie wystające żebra oznaczają, że czworonożny przyjaciel zmaga się z niedowagą.

Pamiętaj: każde odchylenie od prawidłowej wagi kota może się wiązać z problemami zdrowotnymi. Dlatego jeśli dostrzegasz zmiany, skonsultuj je z weterynarzem.

Ile powinien ważyć kot brytyjski

Prawidłowa waga kota a rasa

Wiesz już, że waga kota jest uzależniona od rasy Twojego pupila. Jak to jednak wygląda w praktyce? Ile powinien ważyć kot?

  • Kot dachowiec – prawidłowa waga kota europejskiego krótkowłosego, czyli zwykłego dachowca, to 4 do 4,5 kg w przypadku dorosłych osobników.
  • Kot brytyjski powinien ważyć od 4 do 8 kg (kocur) lub 5-5 kg (kotka). To, ile powinien ważyć kot brytyjski jest też oczywiście uzależnione od wieku zwierzaka.
  • Kot syberyjski – prawidłowa waga wynosi od 7 do 10 kg w przypadku kocura i 4-8 kg w przypadku kotki.
  • Pers powinien ważyć od 4 do 7 kg, bez względu na płeć.
  • Maine coone powinien ważyć od 7 do 10 kg (kocur) lub 4-6 kg (kotka), choć w przypadku tej rasy zdarzają się też większe (i cięższe) osobniki. Jeśli jednak spełniają one zasady określania prawidłowej sylwetki opisane powyżej, wszystko jest w porządku.

Waga a wiek kota

Waga kota zmienia się wraz z wiekiem. Ile powinien ważyć 4-miesięczny kot, a ile 6-miesięczny? To również zależy od rasy, jednak można wskazać na pewne prawidłowości. 

  • Waga urodzeniowa kota wynosi zazwyczaj ok. 70-100 g.
  • Maluchy szybko przybierają już w pierwszym tygodniu – podwajając masę ciała.
  • Miesięczny kot może ważyć nawet do 500 g, a dwumiesięczny – kilogram.

Ile powinien ważyć 3-miesięczny kot? Najczęściej jest to między 1,3 a 1,5 kg. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na jego masę, ponieważ zbyt niska może oznaczać niedożywienie. Zdarza się dość często w przypadku najsłabszego zwierzaka z miotu – może on wymagać konsultacji z weterynarzem i dokarmiania.

Waga dorosłego kota jest uzależniona od rasy zwierzęcia – dlatego warto poszukać tabeli, która ją prezentuje.

Sprawdź: Karmy dla kotów dostępne w sklepie psokoty.pl

Prawidłowa waga kota domowego – jak o nią zadbać?

Podobnie jak ludzie, koty mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej sylwetki. Jednak w przypadku pupili odpowiedzialność za utrzymanie odpowiedniej wagi spoczywa na właścicielu. Kluczowe są dwa elementy: zdrowa i dobrze zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość ruchu. Warto przede wszystkim zadbać o zapewnienie pupilowi dostępu do dobrej jakości karmy we właściwych porcjach. Należy też pamiętać, aby nie „przekarmiać” zwierzaka i trzymać się zaleceń od weterynarza.

Nie wiesz, jaką karmę wybrać dla swojego kota? Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do naszych specjalistów. Podpowiemy Ci, abyś podjął najlepszą decyzję dla zdrowia pupila.

Komentarze do wpisu (11)

13 stycznia 2023

Kot europejski to nie jest to samo co zwykły "dachowiec". Europejczyki są często mylone z tzw. dachowcami/wielorasowcami, ale to bardzo konkretna rasa, z czystą jak kryształ pulą genów. Z racji różnorodności umaszczenia, wielkości a nawet długości futra są wrzucane do jednego worka z dachowcami, ale są pewne cechy które je odróżniają, np. bardziej "przysadzista" budowa ciała czy nieco szersza klatka piersiowa i kotów europejskich.

21 stycznia 2023

Moj Europejczyk jest duzy i dużo wazy (7,8kg). Jest wykastrowany. Dostaje dziennie 200g mokrej karmy i mała garść suchej bezzbozowej. Drze się jakbym go głodziła. Co powinnam zrobić? Z jednej strony nie jestem w stanie policzyć żeber, wiec ma nadwagę, a z drugiej daje mu za mało jedzenia wg tych wszystkich zestawień….

25 stycznia 2023

Pani Izabello, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania. Zdarza się, że kot ma nadwagę nie wynikającą ze zbyt dużej ilości jedzenia lecz np. z powodu choroby. Dodatkowo nie da się mierzyć jedną miarą każdej karmy. Dużo zależy od kaloryczności karm - jedna karma może mieć więcej kcal w 100g niż inna w 200g. Należy wybierać dobrze zbilansowane karmy o dużej zawartości mięsa, natomiast unikać takich, które w większości składają się ze sztucznych wypełniaczy. Kolejną sprawą jest zachowanie kota. Bywa, że traumy z młodości kotka wpływają na jego zaburzenia odżywiania, co sprawia z kolei, że kot nawołuje o jedzenie. Podsumowując, jeśli problem z żywieniem kota nie zmniejsza się, zalecamy wizytę u specjalisty - lekarza weterynarii lub behawiorysty.

5 maja 2023

kot,imie,Zeus

5 maja 2023

Zeus

5 maja 2023

kot

7 maja 2023

Moj kot krzyczy po nocach co zrobić

3 grudnia 2023

Mam półtora roczną kotkę i drugą półroczną. Starsza jest dwa miesiące po sterylizacji, od małego drobniutka, mało je, teraz 100g mokrej karmy dziennie, trochę smakołyków, waży 2kg. Młodsza dużo większa, je ok 250g mokrej karmy i smakołyki, waży 3kg. Obie ta sama rasa europejskie krótkowłose. Przed sterylizacją starszej kotki weterynarz powiedziała, że waga prawidłowa. Czy powinnam martwić się wagą starszej?

5 grudnia 2023

Pani Olivio, prosimy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pani kot rzeczywiście mało waży, ale niewykluczone jest, że jego budowa jest wyjątkowo drobna. Może jednak też okazać się, że jest to zbyt mało lub w organizmie zwierzęcia występują pasożyty. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, który prawidłowo oceni stan zwierzęcia.

27 grudnia 2023

Mój kot dachowiec waży 10,5 kg no i chudziutki to on nie jest. Staramy się zejść z tej wagi ale to bardzo trudne. Co robić?

17 marca 2024

Moja kotka Wiktoria urodziła się ostatnia w miocie i była najmniejsza i najsłabsza, musieliśmy ją dokarmiać. Wyrosła na piękną kotkę o wyjątkowo łagodnym charakterze, ale była mała i drobna, nigdy nie ważyła więcej niż 3 kg. Weterynarz stwierdził,że taka jej uroda, tym bardziej że jadła normalnie i pila dużo wody. Dożyła 12 lat, zmarła w zeszłym roku na raka. Do samego końca nie pokazywała, że coś jej dolega, ale w ostatnich dniach życia schudła do 2 kilo. Młodsza kotka, Zuzia, niedługo skończy 5 lat. Jest duża i silna, bardzo energiczna, waży ponad 4 kilo i jest większa od Wiktorii. Mam wrażenie, że ma grube kości, bo jej łapki i nogi wydają się duże. Może jest umięśniona, bo dużo biega i jest bardzo aktywna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl