Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Dlaczego pies gryzie meble i inne rzeczy w domu?

0
Dlaczego pies gryzie meble i inne rzeczy w domu?

Gryzienie mebli przez psa

Doświadczasz niszczenia przedmiotów przez pupila? Twój pies gryzie meble i inne rzeczy, przez co przysparza Ci kłopotów? A może chcesz adoptować szczeniaka, ale obawiasz się zniszczeń jakich może dokonać? Zjawisko gryzienia mebli to często występujący problem, który dotyczy psów w każdym wieku. Jaka jest jego przyczyna i jak sobie z nim radzić, dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego szczeniak gryzie meble?

Gryzienie mebli to cecha charakterystyczna dla dorastających czworonogów. Wówczas najczęstszą przyczyną jest zazwyczaj wymiana uzębienia. Tak samo jak małe dzieci, również szczenięta odczuwają frustrujące swędzenie, gdy wyrastają im zęby. Dla ukojenia, próbują gryźć co popadnie, czyli rzeczy znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu. Co więcej, jeśli zwierzę dopiero pojawiło się w naszym domu, zwyczajnie nie zna jeszcze zasad w nim panujących. Podgryzając meble, pupil testuje na co może sobie pozwolić.

Problemy behawioralne psa okazywane gryzieniem mebli

Przyczyną gryzienia przedmiotów znajdujących się w domu, mogą być także problemy behawioralne. W przypadku szczeniąt zbyt szybko odłączonych od matki, mogą występować nieprawidłowe reakcje. Psiak, który nie miał od kogo przejąć "właściwych" zachowań może np. nie rozumieć, że do zabawy służą zabawki, a nie wyposażenie mieszkania. Bywa także, że przyczyny gryzienia są nieco bardziej złożone. Zarówno u szczeniąt jak i u dorosłych psów, problemy behawioralne mogą mieć podłoże stresowe, wywoływane przez ukryte lęki. Częstym powodem "nieodpowiedniego" zachowania psa jest lęk separacyjny. W takiej sytuacji pupil pozostawiony sam, może niszczyć wyposażenie w mieszkaniu, z tęsknoty za swoim opiekunem. Bardzo stresogenną sytuacją dla czworonoga jest również utrata opiekuna albo psiego przyjaciela. Zwierzęta reagują emocjonalnie tak samo jak ludzie - są przygnębione i szukają sposobów na odreagowanie. Ogólnie rzecz biorąc czworonogi nie lubią nagłych zmian. Mogą reagować gryzieniem mebli lub innym niepokojącym zachowaniem np. na pojawienie się nowego członka rodziny albo przeprowadzkę.

Niewystarczająca ilość zabawek lub ich przesycenie

Każdy pies odczuwa naturalną potrzebę gryzienia. Jest to całkowicie normalne. Z tego powodu należy zadbać o to by zwierzę miało co gryźć oraz by te rzeczy były możliwie zróżnicowane. Jeśli zwierzak nie otrzymuje przedmiotów przeznaczonych do gryzienia i zabawy, oczywistym jest fakt, że będzie niszczył inne przedmioty w domu. Zabawki w zbyt dużej ilości również mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Wszystko w nadmiarze szkodzi. Wówczas pupil może nie umieć zdecydować się na żadną z zabawek i w efekcie zrezygnować z ich użycia. Wtedy meble w mieszkaniu mogą wydawać się atrakcyjniejsze.

Brak smakowitych gryzaków

Alternatywą dla zabawek mogą być jadalne gryzaki. Jeśli Twojego zwierzaka nie interesują sztuczne zabawki, może skusić go aromat gryzaka w formie możliwej do spożycia. Kości do żucia, ser himalajski, suszone uszy królika, skóra z jelenia oraz wiele innych naturalnych, twardych przysmaków to sposób na zaciekawienie psa i zaspokojenie jego naturalnej potrzeby gryzienia. Oprócz możliwości żucia i zabawy, taki naturalny przysmak przyczynia się także do czyszczenia kamienia nazębnego oraz dostarcza wartości odżywczych. Należy oczywiście doliczyć taki gryzak jako dodatkowe kalorie w diecie psa, więc nie powinien być on podawany zbyt często. Jest to natomiast dobry produkt by nagradzać zwierzę za dobre zachowanie oraz by odwracać jego uwagę od przedmiotów będących wyposażeniem domu.

Brak regularnej aktywności fizycznej

Psiaki są różne. W zależności od rasy oraz genetycznych uwarunkowań, Twój pupil może być spokojnym leniuszkiem albo wprost przeciwnie - bardzo aktywnym rozrabiaką. Z naturą nie da się walczyć. Jeśli pies potrzebuje dużo aktywności, należy mu ją umożliwiać. Można oczywiście tresować zwierzaka by zachowywał się grzecznie, jednak nie zaspokoi to jego potrzeby ruchu. Zatem, jeśli nie wyprowadzasz czworonoga regularnie na spacery lub nie zapewniasz mu innych rozrywek, ten będzie próbował zabawy "na własną łapę". Może się to przyczynić do niszczenia mebli w domu.

Co zrobić żeby pies nie gryzł mebli?

W pierwszej kolejności najważniejsze jest rozpoznanie problemu. Przyjrzyj się dokładnie swojemu pupilowi i postaraj się ocenić co może być podłożem niewłaściwego zachowania. Rozważ każdy z powyżej wymienionych powodów. Jeśli domyślasz się już, dlaczego pies gryzie meble, spróbuj wdrożyć dopasowane rozwiązanie. Najczęściej pomaga:

  • Odpowiednia ilość zabawek i gryzaków.
    Zadbaj o to by Twój pies miał co żuć. Czworonóg powinien wiedzieć, że może zaspokajać swoją potrzebę gryzienia oraz czego może do tego używać. Staraj się testować różne możliwości ze swoim psem. Jeśli nie lubi gumowej piłki z kolcami, pokaż mu gryzak w formie kości. Jeśli plastikowe zabawki nie są dla niego interesujące, podaj mu naturalny gryzak z drzewa kawowca (który "jest fantastyczny, bo można go gryźć, aż się sypią wióry" - tak pewnie by pomyślał Twój pies ;) ).

  • Regularna aktywność fizyczna.
    Ruch, bieganie, węszenie i gryzienie to podstawowe czynności, których potrzebuje prawie każdy pies. Warunki mieszkaniowe nie dają możliwości, by zwierzę mogło swobodnie się wyszaleć. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem to także może być zbyt mało dla Twojego psa. Postaraj się umożliwiać pupilowi poznawanie nowych miejsc. Chodźcie na spacery do parku, do lasu lub w inne miejsca, gdzie psiak napotka nowe zapachy, będzie mógł złapać patyk i czuć się swobodnie. Ważne jest, aby robić to regularnie. Jeśli zaniedbasz pewną regularność, pies może rozładowywać brak aktywności na mieszkaniu, ponieważ nie wiedząc, kiedy będzie mógł wyjść - nie będzie na to czekał.

  • Zabawa i wspólny czas także w domu.
    Czasem pies zwyczajnie potrzebuje Twojej atencji. Nie potrafiąc o nią poprosić, zaczyna psocić w domu i gryźć meble. Może to być znak by się nim zainteresować. Jeśli zwracasz uwagę na swojego psa tylko, gdy robi coś złego, może to przynieść odwrotny skutek. Wówczas Twój pupil będzie częściej coś niszczył, by przykuć Twoją uwagę. Z tego powodu, postaraj się poświęcać psu więcej uwagi w ciągu dnia. Sam inicjuj zabawę z psem. Okazuj mu zainteresowanie, którego potrzebuje.

  • Karcenie za niewłaściwe zachowanie.
    To zasada mająca na celu nauczenie psa co jest dobre, a co złe. Oczywiście nie chodzi o to by karać psa lub na niego krzyczeń. Należy przerywać mu niewłaściwe zachowania użyciem komendy "nie wolno", "fe" lub innym zwrotem, który działa na Twojego psa. Bardzo ważne jest by karcić psa w momencie, gdy robi coś złego, a nie po tego zrobieniu. Jeśli karcisz czworonoga po powrocie do domu za coś co zrobił pod Twoją nieobecność, pies tego nie zrozumie. Wręcz może okazać się, że Twój ukochany pupil, będzie myślał, że nie chcesz by cieszył się z powodu Twojego powrotu do domu. W momencie, gdy wracasz, dla psa najważniejsze jest to, że już jesteś. Prawdopodobnie jest tak tym przejęty, że nawet nie pamięta co robił wcześniej. 

  • Pomoc behawiorysty.
    Jeśli powyższe rozwiązania nie działają, kłopot może okazać się znacznie trudniejszy do rozwiązania. Może okazać się, że Twój pies cierpi na lęk separacyjny lub ma inne problemy behawioralne. Ciężko jest wówczas samodzielnie się z nimi uporać bez odpowiedniej wiedzy. Niewiedza w tym temacie może poskutkować działaniem, które przyniesie odwrotne efekty i tylko pogłębi trudności. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lub czasem szereg wizyt u behawiorysty. Taki specjalista ustali podłoże problemów i doradzi właściwe rozwiązanie.

Niszczenie mebli przez psa - sygnalizowanie problemu

Pamiętaj, że gryzienie mebli oraz innych rzeczy w domu to nie wyraz złośliwości Twojego psa. Najczęściej jest to sygnał, który powinieneś odczytać jako przekaz, że pupilowi czegoś brakuje lub cierpi z jakiegoś powodu. Gdyby zwierzak potrafił mówić, z pewnością poinformowałby Cię o tym co go trapi. Niestety tego nie potrafi, więc zanim zezłościsz się na swojego czworonoga, postaraj się najpierw go zrozumieć.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl