Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Jak chronić łapki psa przed mrozem?

0
Jak chronić łapki psa przed mrozem?

Łapy psa zimą - czy są narażone na mróz?

Zima to trudny czas dla psiaków uwielbiających długie spacery oraz aktywność na świeżym powietrzu. Przez to, że ich łapy mają bezpośredni kontakt z podłożem, są narażone na niską temperaturę oraz sól na chodnikach. Opuszki łap psów po zimowym spacerze są dodatkowo podrażniane przez ogrzewanie w domu, które nie przyczynia się do poprawy ich stanu. A więc czy trzeba dbać o nóżki Twojego psa zimą? Oczywiście, że tak!

Opuszki łap psa - dlaczego ich ochrona jest taka ważna?

Psie łapy są bardzo ważne. To właśnie przez opuszki łap pies poci się, a więc reguluje temperaturę ciała. Pełnią one także rolę amortyzatorów podczas chodzenia oraz wrażliwe są na napotykane bodźce, dzięki czemu zwierzę wie po czym stąpnąć lub nie. Zimą trzeba pamiętać o tym jak ważne funkcje pełnią opuszki łap psa i należycie o nie zadbać.

Czy sól drogowa szkodzi łapom psa?

Delikatne opuszki łap podczas spaceru narażone są na zimno i wilgoć, a następnie gwałtownie ogrzewane w ciepłym domu, mogą się nadmiernie przesuszyć lub co gorsza popękać. Nawet najmniejsze urazy stanowią poważny problem, gdy Twój pupil napotka na przechadzce sól drogową. Drobinki soli potęgują uszkodzenia powstałe na łapach, wbijają się w naskórek i przedostają do każdego zadrapania. Z pewnością wyobrażasz sobie jakie jest to bolesne dla Twojego czworonoga. Co więcej, sól utrudnia gojenie się ran. Jeśli łapki psa nie są w najlepszej kondycji, rozpoznasz to, gdy:

  • podczas spaceru pies kuleje, nie chce iść lub unika stawiania jednej z kończyn na ziemi;
  • pies zachowuje się agresywnie lub piszczy, gdy chcesz dotknąć jego łapy;
  • zwierzę intensywnie wylizuje łapki;
  • opuszki łap Twojego czworonoga są zaczerwienione, spuchnięte lub popękane.

Jeśli zauważysz powyższe objawy, umyj i zdezynfekuj łapki psa, a następnie zabierz go do gabinetu weterynaryjnego.

Jak chronić łapki psa przed mrozem?

Mimo, że opuszki psich łap mają naturalną zdolność do szybkiej regeneracji, lepiej zapobiegać przykrym dolegliwościom, na które wpływają zimowe warunki. Co możesz zrobić, aby pomóc psu przetrwać bezpiecznie zimę?

  1. Zadbaj o optymalną temperaturę.
    Opuszki psich łap pocą się, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Zatem, jeśli mocno nagrzewasz mieszkanie, łapki Twojego czworonoga stają się mokre. Możesz sobie zatem wyobrazić, co stanie się, gdy wilgotne opuszki zostaną wystawione na srogi mróz. Dlatego temperatura w domu nie powinna być zbyt wysoka.

  2. Skracaj pazurki.
    Długie pazury mogą zahaczać o poduszki łapek i powodować ich zranienia lub podrażnienia. Zimą jest to szczególnie problematyczne, ponieważ w tym okresie opuszki łap są szczególnie narażone na uszkodzenia i raniącą sól drogową. Ponadto, długie pazurki czasami utrudniają psom zachowanie równowagi na pokrytym lodem podłożu.

  3. Zadbaj o nawilżenie smarując opuszki.
    Przesuszone opuszki łap są znacznie bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia.  Warto więc zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. W tym celu nie poleca się używania wazeliny, która nie wchłania się, a jedynie natłuszcza powierzchnię. Aby prawidłowo nawilżyć opuszki, zastosuj balsam lub maść. Zwróć uwagę na skład produktu. Dobry balsam powinien zawierać jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego, a także substancji nawilżających i kojących. W składzie nie powinno być nic, co po zlizaniu może psu zaszkodzić. Jeśli chodzi zaś o częstotliwość stosowania - powinieneś smarować łapki codziennie (po wcześniejszym dokładnym umyciu ich i osuszeniu).

  4. Przycinaj sierść między palcami.
    Długa sierść zimą nie zawsze powoduje, że psu będzie cieplej i wygodniej.
    Jeśli Twój czworonóg należy do psów długowłosych, to w porze zimowej zdecydowanie powinieneś skracać sierść, która znajduje się pomiędzy jego palcami. Wystająca poza poduszki sierść zdecydowanie utrudnia utrzymanie łap w czystości przez co łatwiej doprowadzić do stanu zapalnego lub zakażenia.

  5. Zadbaj o pełnowartościowe posiłki.
    Należy pamiętać o tym, że zdrowa dieta w bardzo dużym stopniu wpływa na cały organizm zwierzęcia, w tym na odporność i zdolność do regeneracji. Jeżeli pies otrzymuje pełnowartościowe pożywienie to rany lub otarcia na opuszkach jego łap będą goiły się zdecydowanie szybciej. Poza tym zimą organizm psa potrzebuje nieco więcej energii, niż w cieplejsze pory roku. Nie oznacza to jednak, że w mroźne dni, Twój pupil ma jeść dwa razy więcej. Nie przekarmiaj go. Nadmiar kilogramów jest równie szkodliwy, co ich niedobór. Nadwaga wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami. Zdaniem specjalistów, zimą pies powinien jeść o 20-30% więcej, a do jedzenia warto dołączyć suplementy diety lub preparaty witaminowe.

Co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia opuszek łap u psa?

Co robić w sytuacji, gdy ochrona opuszek była niewystarczająca? Gdy na poduszeczkach psich łap pojawiają się rany i otarcia przede wszystkim zadbaj o prawidłowy opatrunek, a najlepiej wybierz się z pupilem do weterynarza. Podrażnione opuszki możesz posmarować specjalnie do tego przeznaczoną, nawilżającą maścią, która przyspiesza regenerację naskórka. Możesz także sięgnąć po obuwie ochronne dla psa. Najważniejsze jest jednak, aby przez cały czas gojenia, dbać o higienę łap, dzięki czemu zapobiegniesz groźnym zakażeniom.

Łapki psa zimą - kontrola i pielęgnacja.

W zimowym okresie, szczególnie ważne jest kontrolowanie stanu łapek psa. Nie czekaj, aż zwierzę zacznie sygnalizować, że jest coś nie tak. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a w przypadku wystąpienia podrażnień Twoja szybka reakcja może uchronić zwierzę przez bólem i cierpieniem. Z tego powodu tak ważne jest:

  • kontrola przestrzeni między palcami - rany i uszkodzenia, które się tam znajdują, często są na pierwszy rzut oka niewidoczne;

  • ostrożne usuwanie kawałków śniegu i lodu - nie wyrywaj ich na siłę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie łapki w letniej (nie gorącej!) wodzie i odczekanie, aż lód roztopi się sam. Najczęściej psy same rozprawiają się z lodowatymi kawałkami, czasem niestety nieudolnie (zadając sobie ból). Lepiej będzie, jeśli pomożesz pupilowi.

  • dokładne mycie łap po powrocie do domu - na opuszkach zbierają się nie tylko zanieczyszczenia, ale także drobinki soli, którą posypywane są chodniki. Zabrudzenia drażnią suchą skórę i utrudniają jej regenerację, a dodatkowo przyczyniają się do infekcji oraz zakażeń.

Pielęgnacja opuszek łap psa zimą to podstawa!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl