Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Odkłaczanie kota - czy to konieczność i jak to robić?

0
Odkłaczanie kota - czy to konieczność i jak to robić?

Koty to zwierzęta przykładające dużą uwagę do higieny. Dużą ilość czasu (nawet swojego dnia) poświęcają na szczegółowe wylizywanie swojego futra. Niezależnie od rasy, czy długości futra powstawanie kul włosowych może zdarzyć się każdemu kotu. Niestety, ta przypadłość może narobić szkód w organizmie zwierzęcia.

Jak rozpoznać zakłaczenie u kota? Skąd biorą się kule włosowe?

Koty podczas czyszczenia swojego futra, nie tylko usuwają z niego zanieczyszczenia, ale często połykają też sierść. Może zebrać się jej zbyt duża ilość w szczególności w przypadku kotów z długim futrem lub podczas linienia. W takim przypadku organizm mruczka może nie poradzić sobie samodzielnie z usunięciem zalegających włosów (poprzez wypróżnianie lub zwymiotowanie). Właśnie wtedy, z nadmiaru zalegającej sierści, powstają pilobezoary (kule włosowe).

Objawy zakłaczenia u kota:

  • wymioty;
  • zmniejszenie apetytu;
  • apatia, niechęć do aktywności;
  • wzdęcia;
  • trudność z wypróżnianiem się;
  • kaszel;
  • ból w okolicy brzucha;
  • spadek masy ciała.

Powyższe symptomy często oznaczają problemy związane z zakłaczeniem. Mogą także zwiastować inne problemy zdrowotne. Jeśli zauważysz u swojego kota któryś z objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Zakłaczenie organizmu kota może doprowadzić do niedrożności jelit lub żołądka, co stanowi śmiertelne zagrożenie. Zatem szybka diagnoza weterynaryjna jest niezwykle istotna.

Zapobieganie powstawaniu pilobezoarów - jak odkłaczać kota?

Kota możemy odkłaczyć samodzielnie wtedy, gdy nie jest konieczna interwencja weterynarza (jego stan jest dobry). Możemy także działać zapobiegawczo dzięki domowym metodom na odkłaczanie.

Domowe sposoby na odkłaczanie kota

  • Trawa dla kota - specjalne mieszanki trawy dla kotów możemy wysiać samodzielnie w domu. W sklepach zoologicznych dostępne są także gotowe, wyrośnięte sadzonki. Podaje się je kotu, by mógł je skubać i podjadać. Jedzenie trawy jest zupełnie naturalnym zachowaniem kota, gdyż dziko żyjące koty właśnie tak radzą sobie z okłaczaniem. Źdźbła trawy podrażniają żołądek by doprowadzić do wymiotów, a tym samym pozbycia się kul włosowych.

  • Wyczesywanie sierści - regularne dbanie o sierść kota (czesanie/kąpanie) pomaga w pozbyciu się nadmiaru futra, które wypada. Dzięki tym czynnościom, Twój kot zbierze językiem mniej sierści, podczas jej wylizywania.

Karma odkłaczająca lub przysmaki odkłaczające

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie karm lub przysmaków odkłaczających.

  • Karmy odkłaczające dla kotów - pokarm, który jest pomocny w odkłaczaniu, powinien charakteryzować się odpowiednio zbilansowanym składem. Karma odkłaczająca powinna być przede wszystkim zdrowa. By zminimalizować problem kłaczków, należy dobrać karmę o dobrym składzie, która jednocześnie powinna posiadać:
    - właściwą zawartość wysokoprzyswajalnego białka zwierzęcego, które pozytywnie wpłynie na jakość okrywy włosowej, co z kolei zmniejsza linienie;
    - odpowiednią ilość tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, które zwiększają poślizg dla połkniętej sierści;
    - specjalnie dobrane włókna, które pomagają usunąć kule sierści z organizmu kota;
    - naturalne oligosacharydy, słody, oleje, pulpa buraczana itp.

  • Przysmaki na odkłaczanie dla kotów - podobnie jak karmy odkłaczające, skład przysmaków o takiej funkcji powinien być odpowiednio dobrany. W przysmakach najczęściej używa się słodu, jako główny składnik pomocny w transporcie włosów przez przewód pokarmowy. Smakołyki z funkcją odkłaczania są bardzo przydatne, jeśli kot nie chce jeść trawy lub karm wspomagających odkłaczanie. Należy jednak pamiętać, że przysmaki nie powinny być podstawą diety kota i należy je odpowiednio dawkować. Jaki produkt wybrać? Np. Dr Seidel smakołyki odkłaczające - chrupiące ciasteczka, które należą do ulubionych przez mruczki.

Pasta odkłaczająca dla kota

Pasty na odkłaczanie dla kotów są jednymi z najskuteczniejszych metod pozbywania się zalegających kul włosowych. Zazwyczaj jest to skondensowana dawka składników o działaniu odkłaczającym w formie smakowitej pasty, którą kot z chęcią zjada samodzielnie. Aby wybrać najlepszą pastę odkłaczającą dla kota, również należy sugerować się składem, który powinien być raczej krótki, naturalny, bez sztucznych barwników, cukrów i substancji konserwujących. Co ważne, produkty tego typu są suplementami diety, a więc mogą być stosowane profilaktycznie. Oprócz działania zapobiegającego powstawaniu bezoarów, większość past pomaga w usunięciu już zalegających kul włosowych.

Najskuteczniejsze sposoby na odkłaczenie kota

Stosowanie powyżej wymienionych metod odkłaczania jest niezwykle skuteczne o ile wykonuje się je regularnie. Jednak niezależnie od sposobu odkłaczania, należy pamiętać o zdrowej codziennej diecie kota, która ma istotny wpływ na powstawanie kul włosowych. Zaleca się stosowanie wysokomięsnych karm o naturalnym składzie. Warto zaznaczyć również, że mokre karmy dla kotów o dużej zawartości mięsa, także mają korzystny wpływ na wydalanie zjadanego futra.

 

Zakłaczenie u kota nie powinno być powodem do zmartwień, jeśli już wiesz, że może się to zdarzyć. Teraz już znasz metody jak temu zapobiec. Pamiętaj by zawsze dbać o dobre żywienie pupila, a gdy zauważysz coś niepokojącego - skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl