Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Problem z pchłami, czyli jak pozbyć się pcheł

0
Problem z pchłami, czyli jak pozbyć się pcheł

O problemie z pchłami u zwierząt domowych i o tym, jak się go pozbyć

Pomimo wciąż rosnącej świadomości właściciele zwierząt domowych nadal często zmagają się z problemem występowania różnego rodzaju pasożytów u swoich pupili. Jednym z najbardziej popularnych gatunków niepożądanych gości są pchły, które swoimi ugryzieniami powodują u żywicieli nieprzyjemne swędzenie. Jak rozwiązać problem z pchłami, kiedy już zaatakują i jak zapobiegać ich pojawieniu się w przyszłości?

Pchły występują dziś w niemal każdym miejscu na świecie. Są wtórnie bezskrzydłe, co oznacza, że utraciły możliwość latania w roku ewolucji. Poruszają się, skacząc lub chodząc, a ich ciała pokrywają czerwono-brązowe pancerze. Przeciętnie osiągają długość od około 1 do 6 milimetrów. Są to pasożyty zewnętrzne, co oznacza, że żyją na powierzchni ciała swoich żywicieli. Najczęściej atakuje ssaki, w tym ludzi, psy i koty, oraz ptaki. Uczeni rozpoznali do tej pory ponad 2000 gatunków pcheł, a problemy w naszych domach najczęściej powodują pchła ludzka, psa lub kota.

walka z pchłami sklep zoologiczny psokoty

Po znalezieniu odpowiedniego żywiciela pchła składa na jego skórze jednorazowo około 30 do 50 jaj. Większość z nich spadnie na ziemię, a następnie wyklują się z nich larwy, które po wybraniu odpowiednio ciemnego miejsca na wzrost, będą dojrzewały przez okres około tygodnia. Po tym czasie, wyczuwając przechodzącego w pobliżu kota lub psa, ukształtowana pchła atakuje i osiedla się na jego skórze. W ciągu doby wypić może aż dwukrotnie więcej krwi niż wynosi objętość jej ciała, a każde ugryzienie powoduje nieprzyjemne swędzenie. Pchły najintensywniej rozmnażają się latem, jednak dzięki ogrzewaniu w domach, coraz częściej ich wzmożoną aktywność obserwuje się również zimą.

Ugryzienia pcheł powodują nie tylko dyskomfort. Jeżeli opiekun psa czy kota nie zareaguje w porę na ich obecność, może to wywołać APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Schorzenie to objawia się nie tylko świądem, ale także łysieniem, przebarwieniami na skórze czy zmianami ropnymi. Pchły mogą również rozprzestrzeniać tasiemce, a te są bardzo niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla dzieci.

Czy istnieją skuteczne sposoby walki z pchłami?

Obecnie na rynku istnieje duży wybór środków umożliwiających nie tylko zwalczanie pcheł, ale i profilaktykę ich występowania. W zależności od preferencji można podawać pupilowi tabletki lub krople na kark zapobiegające zagnieżdżaniu się pasożytów. Są to na przykład takie produkty jak Sabunol czy Fiprex, które należy regularnie podawać kotu lub psu. Odpowiednią dawkę, zależną od gatunku i wagi zwierzęcia, ustala weterynarz. W przypadku wyboru tego rozwiązania kluczowa jest systematyczność.

Innym sposobem na walkę z pchłami jest założenie psu lub kotu specjalnej, owadobójczej obroży. Wśród właścicieli czworonogów oraz większą popularnością cieszy się produkt pod nazwą obroża Foresto, który raz umieszczony na szyi, odstrasza najpopularniejsze gatunki pasożytów przez okres do ośmiu miesięcy. Decydując się na obrożę, należy dbać o jej dobre przyleganie do skóry zwierzęcia. Zapięta zbyt luźno nie działa efektywnie, dlatego ważne jest jej regularnie kontrolowanie.

Zalety kropli, tabletek i obroży przeciw pchłom

Zaletą przeciwpchelnych tabletek, kropel i obroży jest fakt, że zdecydowana większość z nich zapobiega także ugryzieniom kleszczy i innych pasożytów, zapewniając kompleksową ochronę.

jak pozbyć się pcheł

Poza podaniem pupilowi odpowiedniego środka, walcząc z pchłami oraz w późniejszej profilaktyce, ważne jest także odpowiednie sprzątanie swojego mieszkania. Należy regularnie i dokładnie prać posłania zwierząt, a także czyścić obicia kanap i foteli. Kluczem do sukcesu jest również staranne odkurzanie, które pozwala usunąć jaja i larwy pasożytów. Jako środki czyszczące warto stosować wodę z płynem do mycia naczyń lub ocet.

Wygrana walka z pchłami jest możliwa, jeżeli właściciel psa lub kota podejmie zdecydowane, systematyczne działanie. Warto już dzisiaj skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego pupila.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl