Opcje przeglądania
Producenci

Karmy dla psów seniorów

Karma dla starszych psów zarówno sucha, jak i mokra, najczęściej po 7 roku życia jest oznaczana przez producentów słowem "senior". To istotne oznaczenie, ponieważ starsze psy nierzadko wymagają specjalnego żywienia, wymagają karmy dla psów bogatej w odpowiednie dla wieku mikroelementy i witaminy. Dobra karma potrafi wydłużyć zdrowe życie psa. Dobra karma dla starszych psów wzmacnia wzrok, wspomaga pracę stawów, zapobiega odwapnianiu kości, jest także łatwiejsza w trawieniu. Warto wspomagać żywienie psa na każdym etapie jego życia. Sprawdź ofertę karm dla starszych psów w sklepie zoologicznym Psokoty.

Czytaj dalej na dole strony...

Kiedy wiadomo, że pies jest już seniorem?

Moment, w którym pies staje się seniorem, różni się w zależności od rasy i wielkości psa. Przyjmuje się, że małe psy (do 9kg) osiągają wiek starczy w wieku około 12 lat. Psy średnie (9–22,5 kg) stają się seniorami w wieku około 10 lat, natomiast psy duże (22,5-40 kg) w wieku 9 lat. Psy uważane za olbrzymie, czyli ważące więcej niż 40 kg, starzeją się w wieku mniej więcej 7,5 roku.

Czym różni się karma dla seniorów od innych karm?

Witaminy i składniki mineralne w odpowiedniej ilości.

Twój starszy pies powinien otrzymywać w diecie odpowiednio dobrane witaminy i składniki mineralne, zawarte w karmach dla seniorów. Bardzo ważne jest przyjmowanie:

  • witaminy D - zdrowie tkanki kostnej,
  • fosforu - prawidłowe funkcjonowanie nerek,
  • witaminy C - korzystnie wpływa na pracę mózgu,
  • cynku, miedzi czy manganu - wpływają na ogólne prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • kwasów omega–3 (np. olej z łososia) - wparcie układu kostno-stawowego oraz prawidłowej pracy mózgu.

Optymalna ilość kalorii i białka.

Im pies jest starszy, tym mniej czasu poświęca na zabawę i ruch. Dodatkowo, w jego organizmie zachodzą znaczące zmiany takie jak np. spowolnienie metabolizmu. Oznacza to jednocześnie, że czworonóg staje się bardziej podatny na przyrost tkanki tłuszczowej. Natomiast wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej, masa mięśniowa zmniejsza się. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia spada. Przyjmuje się, że pies senior powinien otrzymywać około 20-30% kalorii mniej niż pies dorosły. Właśnie wtedy warto sięgać po karmy dla psów seniorów, których wartości zostały odpowiednio zbilansowane.

Odpowiednie nawodnienie organizmu psa seniora.

W związku ze zmniejszeniem masy mięśniowej oraz zwiększeniem tkanki tłuszczowej, psy w starszym wieku są szczególnie narażone na odwodnienie organizmu. Właśnie dlatego, właściciel powinien obserwować ile wody dziennie wypija jego pupil oraz zachęcać go do tego. Jeśli zwierze niechętnie spożywa wodę, dobrym rozwiązaniem jest podawanie mu mokrych karm dla psów seniorów. Oprócz właściwie zbilansowanych składników, takie karmy cechuje wysoka wilgotność, co pozytywnie wpływa na nawodnienie organizmu.

Karma dla psów seniorów - sucha czy mokra?

Głównym czynnikiem decydującym, o tym jaką karmę wybrać dla psa, jest jego kondycja zdrowotna. Jeśli u zwierzęcia stwierdzono jakieś choroby, konieczne jest dobranie karmy o odpowiednim składzie i konsystencji. Suche karmy dla psów seniorów są odpowiednie zazwyczaj dla zwierząt, które pomimo wieku wciąż są w dobrej kondycji - wówczas potrzebują jedynie odpowiedniego balansu składników odżywczych, witamin oraz kalorii. Natomiast w przypadku starszych psów, u których występują problemy z uzębieniem, kamieniem nazębnym lub nawet brakiem zębów, lepszym rozwiązaniem będzie podawanie karm mokrych. Mokre karmy dla psów seniorów są zazwyczaj miękkie i łatwe do spożycia, nawet w przypadku bólu w jamie ustnej. Dodatkowo są wysoce wilgotne i sprzyjają nawadnianiu organizmu.

Najlepsza karma dla psów seniorów

Do najlepszych wśród karm dla starszych psów należą te zawierające naturalne, zdrowe składniki pomieszane w odpowiednich proporcjach. Ich receptury nie powinny zawierać sztucznych wypełniaczy oraz niezdrowych konserwantów, a w przypadku psów alergików - zbóż, glutenu czy laktozy. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pupil otrzymuje karmę najwyższej jakości, podawaj mu np.:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl