Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Zasady prawidłowego karmienia psów - ile, jak często i co powienien jeść pies?

0
Zasady prawidłowego karmienia psów - ile, jak często i co powienien jeść pies?

Warunkiem utrzymania dobrego zdrowia i prawidłowej kondycji Twojego czworonożnego przyjaciela jest jego właściwe żywienie. Często zauważalnym syndromem u psów jest jedzenie na zapas, gdy tylko mają dostęp do pokarmu. Dzieje się tak, ponieważ przodkowie psów, żyjący dziko w naturze, często doświadczali okresów głodu, więc gdy udawało się im coś upolować, najadali się z nadwyżką. W przypadku pupili domowych, nieograniczony dostęp do pożywienia prowadzi do przejadania. Konsekwencją takiego zachowania może być nadwaga lub otyłość. Innym często występującym problemem w karmieniu psów jest uzależnianie się od karm niskiej jakości, zawierających sztuczne polepszacze smaku. Ich spożywanie może doprowadzić nie tylko do otyłości, ale także do różnych schorzeń. Nieodpowiednie karmy oraz nieprawidłowy sposób żywienia czworonogów może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Zatem, jak karmić psa?

 

Jak prawidłowo karmić psa?

Podstawą prawidłowego żywienia psa jest dobór odpowiedniej pełnoporcjowej karmy. Pokarm dla psa powinien być:

  • dopasowany do stanu zdrowia, trybu życia i wieku;
  • dostarczający optymalną liczbę kalorii (zaspokajający zapotrzebowanie energetyczne psa);
  • zawierający niezbędne składniki odżywcze;
  • bezpieczny - nie zawierający szkodliwych składników, których zwierzę nie toleruje.

Co powinien jeść pies?

Zalecany jest wybór gotowych, pełnoporcjowych karm dostępnych na rynku ze względu na to, że są one opracowywane przez specjalistów. Specjaliści żywieniowi dbają o to by karma zawierała wszystkie niezbędne dla psa składniki. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każda z ogólnodostępnych karm została odpowiednio zbilansowana - wciąż można spotkać karmy z niekorzystnym składem. Aby tego uniknąć warto znać firmy, których karmy to zawsze dobry wybór, takie jak:

Wśród pełnoporcjowych karm dostępne są pokarmy suche i mokre. Zarówno jedne jak i drugie mają korzystny wpływ na dietę psa. Ze względu na to, że mokre i suche karmy różnią się składem analitycznym - zaleca się dietę mieszaną. Taka dieta polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w stosunku 1:1 pod względem masy. To najlepszy sposób na skorzystanie z zalet obu rodzajów jedzenia.

 

Lepsza karma sucha czy mokra?

Karmienie psa mokrą karmą

Mokra karma dla psów posiada między innymi takie zalety jak:

  • DUŻA ZAWARTOŚĆ WODY
    Pies powinien przyjmować około 50-60 ml wody na każdy kilogram masy ciała (np. pies o wadze 10 kg powinien wypić około 500 ml wody dziennie). Dzięki spożywaniu mokrej karmy pies przyjmuje większą ilość płynów, ponieważ woda stanowi około 75% składu karmy mokrej. Zapobiega to odwodnieniu i tym samym gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i pokarmowego. W szczególności starsze psy i szczenięta mają problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów, a więc podawanie im karmy mokrej bardzo korzystnie wpływa na ich zdrowie.
  • NISKA KALORYCZNOŚĆ
    Mokra karma zawiera 4 razy mniej kalorii (w porcji o tej samej masie) niż karma sucha. Sprzyja to utrzymaniu zdrowej masy ciała przy jednoczesnym zaspokajaniu apetytu. Dodatkowo niska gęstość energetyczna przy dużej objętości pokarmu sprawiają, że ten rodzaj karmy jest szczególnie polecany dla psów z nadwagą i otyłością.
  • MIĘKKIE KAWAŁKI ŁATWE DO POGRYZIENIA
    Zdarza się, że pies ma trudność z pogryzieniem suchej karmy z powodu problemów z jamą ustną. Bolące zęby lub stan zapalny dziąseł mogą sprawiać dyskomfort przy jedzeniu twardych pokarmów. Miękka konsystencja mokrych karm idealnie sprawdzi się w takich przypadkach. Łatwość w jej spożyciu czyni ją również odpowiednią dla szczeniąt lub starszych psów.

Karmienie psa suchą karmą

Główne zalety karmienia psa suchą karmą:

  • ZDROWIE JAMY USTNEJ
    Sucha karma wspomaga utrzymanie zdrowia jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie osadu nazębnego. Dzięki temu, że jest twardsza od mokrych karm, zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego.
  • WYSOKA KALORYCZNOŚĆ
    Wysoka kaloryczność karmy czasem także jest zaletą. Suchy pokarm zawiera 4 razy więcej energii w 1g niż karma mokra, dzięki czemu stanowi skoncentrowane źródło kompletnego pokarmu. Jest to sprzyjające w przypadku psów niejadków, które jedzą małe ilości karmy, przez co nie zaspakajają dziennego zapotrzebowania energetycznego.
  • ŁATWOŚĆ PRZECHOWYWANIA
    Karmę suchą można przechowywać poza lodówką przez dłuższy czas.
  • SPRAWDZA SIĘ W PODRÓŻY.
  • JEST EKONOMICZNA I WYDAJNA.

Jak ustalić wielkość porcji?

Jeśli pies otrzymuje raz suchą, a raz mokrą karmę (w różnych posiłkach), należy pamiętać, aby dobrze przeliczyć porcję pokarmu. Na większości opakowań karm znajdują się tabele informujące o ilości jedzenia, jaką pies o danej masie ciała powinien otrzymać w ciągu dnia. Odmienna kaloryczność, wilgotność oraz kondensacja poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że psiak musi przyjąć inną ilość karmy suchej a inną mokrej, aby stanowiła one dobrze zbilansowaną dzienną dawkę pokarmową.

Regularność w karmieniu psa

Jeśli podajemy psu karmę suchą przez cały tydzień, a następnie w weekend zaskakujemy go porcją wilgotnej karmy, nagła zmiana może być źle przyjęta przez jego organizm. Istnieje wówczas duże ryzyko pojawienia się biegunki. Przewód pokarmowy przyzwyczaja się bowiem do składu i rodzaju karmy. Zatem jeśli chcemy stosować mieszany sposób karmienia, musimy przestrzegać regularności i sukcesywnie wprowadzać zmiany karmy. Najrozsądniejsze jest stopniowe wdrażanie nowej karmy, mieszając ją z tą dotychczas podawaną.

 

Woda w żywieniu psa - ile powinien pić pies?

Rola wody w organizmie psa:

  • zapewnia prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych;

  • odgrywa rolę termoregulacyjną;
  • jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych;

  • jest środowiskiem i składnikiem reakcji biochemicznych;

  • nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom.

Woda stanowi aż 70-80% beztłuszczowej masy ciała w organizmie psa. Odwodnienie to stan bardzo niebezpieczny dla Twojego czworonoga. Utrata wody na poziomie 15-20% to stan krytyczny, który może prowadzić do śmierci psa.

 

Od czego zależy zapotrzebowanie psa na wodę?

  • RODZAJ POŻYWIENIA
    Przewaga suchej karmy w diecie psa wymaga dostarczania większej ilości płynów.
  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
    Im większa jest aktywność fizyczna Twojego pupila, tym zapotrzebowanie na wodę staje się większe.
  • STAN FIZJOLOGICZNY
    Np. suczki w okresie ciąży i karmienia mają większe zapotrzebowanie na wodę.
  • STAN ZDROWIA
    Podczas gorączki, wymiotów czy biegunki następuje zwiększona utrata wody z organizmu, którą należy uzupełnić odpowiednią ilością płynów.
  • TEMPERATURA OTOCZENIA
    Im większy upał na zewnątrz, tym więcej wody powinniśmy podawać naszemu psu.

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę wynosi 50-60 ml na kilogram masy ciała psa. Część płynów znajduje się już w pokarmie, co częściowo pokrywa to zapotrzebowanie, więc zwierzę nie musi w rzeczywistości wypijać tyle wody z miski. Zdrowe psy, które mają stały dostęp do czystej i świeżej wody zazwyczaj same wiedzą jak dużo i często pobierać wodę. Należy jednak zwracać uwagę na to czy Twój pies ma stały dostęp do wody. W szczególności w trakcie upałów powinno się kontrolować psa, aby pił odpowiednią ilość wody.

 

Schematy żywienia psów

W zależności od potrzeb poszczególnych psów, stosuje się dwa schematy żywienia:

  • żywienie psa z wolnym dostępem do pokarmu ad libitum (dotyczy suk w czasie laktacji);
  • żywienie psa odmierzonymi porcjami pokarmu.

Żywienie ad libitum sprawdza się u kotów, a w przypadku psów jest dopuszczalne jedynie u suk w szczycie laktacji. Ta metoda żywienia polega na karmieniu psa w taki sposób, by pupil miał stały dostęp do pokarmu i mogło go sobie samodzielnie dawkować. Nie zaleca się stosowania tej metody w każdym przypadku ze względu na to, że psy mają tendencję do przejadania się. Zjadanie niekontrolowanej ilości pokarmu może przyczynić się do nadwagi, a z czasem otyłości. Z tego powodu, dobrym rozwiązaniem może być napełnienie miski raz dziennie taką ilością suchej karmy, która zaspokaja dobowe zapotrzebowanie zwierzęcia na energię. Istnieje jednak ryzyko, że pies zje wszystko na raz, a przez resztę dnia będzie głodny. Ten sposób żywienia psów nie jest zatem polecany dla osobników dorosłych, jak i dla szczeniąt. Szczególnie w przypadku szczeniąt ras dużych, przejadanie się może doprowadzić do zbyt szybkiego przyrostu masy ciała i w konsekwencji do zaburzenia rozwoju kości.

Najkorzystniejszą metodą żywienia psa jest dawkowanie karmy odmierzonymi porcjami. Metoda ta pozwala na ścisłe kontrolowanie ilości podawanego zwierzęciu jedzenia, która jest dostosowana do jego zapotrzebowania pokarmowego. Pokarm podaje się w kilku posiłkach, z uwzględnieniem wieku zwierzęcia i rasy, zazwyczaj 2-3 razy dziennie. Miara dziennego zapotrzebowania na pokarm jest zazwyczaj podana na opakowaniu karmy lub na oficjalnej stronie internetowej producenta lub sklepu oferującego produkt.

 

Ile razy dziennie powinien jeść pies? - Dawkowanie karmy dla psa

Kiedy szczenię przychodzi na świat, przez pierwsze 2-3 tygodnie swojego życia, pije mleko matki (nawet kilkanaście razy na dobę). Mniej więcej do czwartego tygodnia, mały piesek żywiony jest wyłącznie przez sukę. W kolejnych miesiącach życia pieska to opiekun musi zadbać o właściwą częstotliwość karmienia, która powinna odbywać w określony sposób. Przyjmuje się, że:

  • pies do 8-go tygodnia życia powinien jeść 4-5 razy dziennie,
  • pupil między 8 tygodniem, a 6 miesiącem życia powinien jeść 3-4 razy dziennie,
  • zwierzę po 6 miesiącu życia - 2-4 razy dziennie,
  • pies w wieku od 7 miesiąca życia powinien otrzymywać pożywienie 2-3 razy dziennie.

Jak karmić dorosłego psa?

Optymalną liczbą posiłków dla dorosłego psa są 2-3 porcje dziennie. Mniejsza częstotliwość wiąże się z większymi porcjami pokarmu, które są niekorzystne zwłaszcza dla ras predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka. Mniejsze porcje jedzenia podawane z większą częstotliwością, zmniejszają ryzyko napadów głodu między posiłkami. Dzięki częstszemu karmieniu psa można kontrolować prawidłowy przyrost masy ciała i relatywnie szybko reagować na wszelkie zaburzenia. Kilkukrotne podawanie jedzenia psu w ciągu dnia korzystnie wpływa również na wzmacnianie więzi czworonoga z opiekunem.

 

Kiedy karmić psa - rano czy wieczorem?

Pora dnia nie ma tak dużego znaczenia, jak regularność posiłków. Najlepiej karmić psa codziennie o stałych porach. Pomoże to w ustabilizowaniu pracy jego układu pokarmowego, a także w dostosowaniu pory posiłków do godzin spacerów czy treningów. Przyjmuje się, że podczas treningu i nauki pies nie powinien być najedzony, aby można go było łatwiej zmotywować do wykonywania zadań za pomocą przysmaków. Chociaż podawanie przekąsek niesie ze sobą wiele korzyści, należy pamiętać, że są one dodatkowym źródłem energii i trzeba uwzględnić je podczas codziennego dawkowania karmy dla psa. Wówczas od dobowej porcji jedzenia powinniśmy odjąć ilość, będącą równoważnikiem kalorycznym smakołyków. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dawkowania psich przysmaków, mogą one dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energetycznej.

 

Dobrze żywiony pies - szczęśliwy pies

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia psów jest bardzo istotne dla ich zdrowia i ogólnej kondycji. Zdrowy pies to szczęśliwy pies, a przecież właśnie tego chce każdy właściciel dla swojego czworonoga.
Żeby Twój pupil był szczęśliwy i pełen energii zadbaj o pełnowartościową karmę dobrej jakości. Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i ma inne potrzeby. Należy obserwować swojego psa, aby dostrzec jaka forma żywienia ma na niego najkorzystniejszy wpływ. Zwierzę domowe jest uzależnione od swojego właściciela i potrzebuje by ten właściwie o niego dbał.
Kwestia żywienia jest podstawowym i najważniejszym punktem opieki nad psem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl