Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Zasady prawidłowego karmienia kotów - ile, jak często i co powienien jeść kot?

0
Zasady prawidłowego karmienia kotów - ile, jak często i co powienien jeść kot?

Prawidłowe żywienie odgrywa olbrzymią rolę w zdrowym życiu kota. Aby Twój pupil jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i witalnością, powinieneś zadbać o jego dietę. Jak zatem prawidłowo karmić kota, by był zdrowy?

Podstawy prawidłowego karmienia kota

Kot należy do zwierząt bezwzględnie mięsożernych. W naturalnym środowisku podstawą jego diety są głównie drobne ssaki, które zapewniają mu określoną porcję białka i tłuszczu oraz niewielką ilość węglowodanów. Również dla domowego kota normalne i prawidłowe jest spożywanie od kilku do kilkudziesięciu małych objętościowo mięsno-tłuszczowych posiłków w ciągu całej doby. Ich żywienie powinno opierać się głównie na mięsie.

Odpowiednio zbilansowana dieta Twojego kota zależy jednak od wielu czynników, takich jak:

  • czy Twój kot jest zwierzęciem wychodzącym czy wyłącznie domowym?
  • czy jest kotem mocno aktywnym, czy spokojnym i mało aktywnym?
  • w jakim wieku jest Twój kot (kocię, młody kot, dorosły kot czy senior)?
  • czy u Twojego występują jakieś choroby, uczulenia lub schorzenia?

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, aby dobrać odpowiednią karmę, należy zwrócić uwagę na proporcje zawartych w niej składników.
Uogólniając, można przyjąć, że dieta dla zdrowych kotów powinna zawierać następujące składniki odżywcze:

  • białka,
  • tłuszcze,
  • makro- i mikroelementy,
  • witaminy,
  • węglowodany,
  • przeciwutleniacze, glukozaminy, β-karoteny
  • wodę.

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Koty jako drapieżnicy polują nawet do 20 razy na dobę. Oczywiście nie każde łowy kończą się sukcesem i zaspokojeniem potrzeby jedzenia. Jest to jednak istotna wskazówka, co ile godzin powinien jeść kot, skoro naturalnie potrzebuje wielu, małych posiłków. Oczywiście biorąc pod uwagę udomowienie kota, jego mniejszą aktywność niż w naturze oraz Twój rytm dnia (związany z pracą lub innymi obowiązkami) nie jest potrzebne, aż tak częste podawanie posiłków Twojemu pupilowi. Odpowiednim kompromisem pomiędzy współczesnym rytmem dnia, a tym ile powinien jeść kot jest od 3 do 6 małych posiłków dziennie. Dokładna ilość posiłków zależna jest od indywidualnego trybu życia danego kota. Należy uważnie obserwować mruczka i dostosowywać się do jego potrzeb. Co ważne, istotna jest rutyna - godziny podawania posiłków powinny być podobne każdego dnia. Koty szybko przyzwyczajają się do stałych godzin spożywania pokarmu.

 

Dawkowanie karmy dla kota

W celu określenia optymalnej ilości karmy dla Twojego kota weź pod uwagę, jak aktywny jest Twój pupil, czy dużo się rusza i czy dostaje w międzyczasie przekąski. Dzienne zapotrzebowanie na energię jest kluczowym wyznacznikiem właściwej ilości pożywienia. Aktywny mruczek lub kot wychodzący ma większe wymagania dotyczące żywienia. Osobniki stricte domowe należy karmić mniejszą ilością karmy, w przeciwnym razie istnieje ryzyko nadwagi.

 

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota

Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) zakłada obliczanie dziennego zapotrzebowania kotów według poniższych wzorów.

Karmienie kota - lepsza karma sucha czy mokra?

Karmienie kota mokrą karmą

Mokra karma jest bardziej zbliżona do pokarmu, którym koty żywią się w naturze, ze względu na wysoką zawartość mięsa (większą niż w karmach suchych) oraz dużą wilgotność.

Mokra karma dla kotów posiada między innymi takie zalety jak:

  • DUŻA ZAWARTOŚĆ WODY
    Podając karmę mokrą możemy zwiększyć nawodnienie organizmu kota, co przyczynia się do zwiększenia rozcieńczenia i objętości moczu oraz obniżenia ryzyka powstawania kamieni moczowych.
  • NISKA KALORYCZNOŚĆ
    Sprzyja to utrzymaniu zdrowej masy ciała przy jednoczesnym zaspokajaniu apetytu.
  • MIĘKKIE KAWAŁKI ŁATWE DO POGRYZIENIA

Karmienie kota suchą karmą

Główne zalety karmienia psa suchą karmą:

  • ZDROWIE JAMY USTNEJ
    Karma sucha sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji zębów i jamy ustnej kota.
  • WYSOKA KALORYCZNOŚĆ
    Wysoka kaloryczność karmy czasem także jest zaletą. Jest to sprzyjające w przypadku niejadków, które jedzą małe ilości karmy, przez co nie zaspakajają dziennego zapotrzebowania energetycznego.
  • ŁATWOŚĆ PRZECHOWYWANIA
    Karmę suchą można przechowywać poza lodówką przez dłuższy czas.
  • SPRAWDZA SIĘ W PODRÓŻY.
  • JEST EKONOMICZNA I WYDAJNA.

 

Woda w żywieniu kota

Dlaczego kot nie chce pić wody?

Koty są ewolucyjnie przystosowane do pobierania wody z pożywienia. W naturze spożywają upolowane zwierzęta, które zazwyczaj składają się w co najmniej 70% z wody. Zatem zapotrzebowanie kota na wodę jest zależne od rodzaju pożywienia, które otrzymuje. Jeśli podstawowym pokarmem kota jest karma mokra, prawdopodobnie będzie on pił zdecydowanie mniej wody – i jest to prawidłowa zależność. Jeśli natomiast głównym pożywieniem kota jest karma sucha, wówczas kot powinien dużo pić. Jeśli tak nie jest, należy dostarczyć kotu nawodnienie w inny sposób.

Co robić, by Twój kot spożywał więcej wody?

  • wdróż do diety kota więcej posiłków mokrych;
  • ustaw kilka miseczek z wodą w różnych miejscach w domu;
  • zadbaj by w misce kota była zawsze świeża, czysta woda;
  • możesz skorzystać także z niestandardowych poidełek, np. fontann  - koty lepiej widzą poruszającą się wodę.

 

Temperatura podawania kotu mokrej karmy - ciepła czy zimna?

Często zdarza się, że kot odmawia zjedzenia pokarmu wyjętego prosto z lodówki. Spowodowane jest to najprawdopodobniej tym jak żywią się mruczki w naturalnych warunkach. Dziko żyjące koty zjadają ofiary zaraz po upolowaniu – ciepłe, świeże i z wyraźnym zapachem. Aby domowy kot chętniej zjadał mokrą karmę wystarczy wyjąć ją wcześniej z lodówki po to by ogrzała się do temperatury pokojowej. Tak ogrzany posiłek będzie dla kota bardziej zbliżony do naturalnego posiłku, dzięki czemu będzie bardziej atrakcyjny i smaczny.

 

Jakie karmy powinien jeść kot?

Podstawą zdrowego żywienia kota jest dobrze dobrana karma. Zalecany jest wybór gotowych, pełnoporcjowych karm dostępnych na rynku ze względu na to, że są one opracowywane przez specjalistów. Specjaliści żywieniowi dbają o to by karma zawierała wszystkie niezbędne dla kota składniki. Niestety nie każda z ogólnodostępnych karm została odpowiednio zbilansowana - wciąż można spotkać karmy z niekorzystnym dla mruczków składem. Aby tego uniknąć warto znać firmy, których karmy to zawsze dobry wybór, takie jak:

 

Czy jest różnica w żywieniu kociąt i kotów dorosłych?

W przypadku kociąt jednak zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe jest wyższe niż w przypadku dorosłego wąsacza. Wynika to z faktu, że organizm młodego kociaka pracuje na pełnych obrotach. Poznaje on świat, szaleje i przede wszystkim rośnie. Wzrost kota jest znacznie szybszym procesem niż dorastanie w przypadku ludzi. Z tego powodu kocię potrzebuje naprawdę dużo energii oraz składników wpływających między innymi na budowanie kości, rozwój mięśni lub pracę metabolizmu.

Zatem jak prawidłowo karmić małego kota? Tego dowiesz się TUTAJ (zobacz artykuł).

 

Dobrze żywiony kot - szczęśliwy kot

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia kotów jest bardzo istotne dla ich zdrowia i ogólnej kondycji. Zdrowy kot to szczęśliwy kot, a przecież właśnie na tym najbardziej Ci zależy. Żeby Twój pupil był szczęśliwy i pełen energii zadbaj o karmę dobrej jakości, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj również, że każde zwierzę jest inne i ma inne potrzeby. Należy obserwować swojego kota, aby dostrzec w jaki sposób należy o niego zadbać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl