Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Jak schłodzić psa w upalne dni? 0
Jak schłodzić psa w upalne dni?

Dlaczego upał jest niebezpieczny dla psa?

Psy mają bardzo ograniczone możliwości termoregulacyjne. Ze względu na niewielką ilość gruczołów potowych i obecność sierści zwierzę praktycznie nie poci się. Chłodzi się przede wszystkim przez dyszenie. Gruczoły potowe u psa występują wyłącznie na łapach. Dla porównania: my, ludzie, oddajemy nadmiar ciepła całą powierzchnią ciała. Niestety nasi czworonożni przyjaciele nie mają takiej możliwości.

Przegrzanie organizmu psa grozi udarem – może do tego dojść, gdy temperatura ciała zwierzaka przekracza 39,5 stopni Celsjusza. Tego stanu nie wolno bagatelizować! Udar wiąże się z bezpośrednim ryzykiem utraty zdrowia i życia.

 

Jak pomóc psu w upalne dni?

 1. Zadbaj o stały dostęp do świeżej, chłodnej wody.
  Zapewnienie psu stałego dostępu do wody może wydawać się oczywiste, jednak nie zawsze tak jest. Podczas upałów należy pamiętać, że woda znacznie szybciej odparowuje. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wody w głębokim naczyniu lub w kilku pojemnikach. Ustawienie więcej niż jednego pojemnika jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku, gdy zwierzę przewróci jeden z pojemników.
  Zdarza się również, że przygotowana dla pupila woda zabrudzi się - mogą do niej wpaść np. granulki suchej karmy. Tak zanieczyszczona woda szybko się psuje podczas upału. Każdy opiekun czworonoga powinien zadbać, by woda była czysta i świeża.

 2. Zabieraj psa na spacer wcześnie rano lub wieczorem.
  W czasie upałów postaraj się unikać pór dnia, kiedy jest najgoręcej. Spróbuj wygospodarować czas na dłuższy spacer rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Co więcej, nigdy nie zapominaj zabrać na spacer wody dla swojego pupila.

 3. Uważaj na kaganiec!
  Jak już wspominaliśmy, psy chłodzą się przede wszystkim poprzez dyszenie. Wiele kagańców uniemożliwia swobodne otwarcie pyszczka. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Zwierzę nie mogąc swobodnie dyszeć, nie będzie obniżało temperatury swojego ciała, co skutkuje przegrzaniem organizmu.

 4. Odpowiednio pielęgnuj sierść czworonoga.
  Niezależnie od rasy pamiętajmy, że sierść powinna być rozczesana, bez kołtunów, które mogą powodować odparzenia. Należy także pamiętać, że strzyżenie psa na "zero" wcale nie pomaga w chłodzeniu organizmu. Strzyżenie psów może doprowadzić do poparzeń słonecznych lub udaru cieplnego, ponieważ zostają zaburzone procesy termoregulacji. Psy należy wyczesywać, kąpać i wydmuchiwać martwy podszerstek, a nie strzyc. Należy pamiętać, że sierść u naszych czworonożnych przyjaciół pełni funkcję ochronną. Dobrze zadbana, wyczesana, nieskołtuniona okrywa włosowa jest izolacją pomiędzy ciałem psa a otoczeniem.

 5. Stosuj akcesoria chłodzące lub baseny z wodą.
  Bardzo pomocne dla Twojego zwierzaka będą miejsca, gdzie z własnej woli będzie mógł się schłodzić. Dobrym pomysłem są np. maty chłodzące (zobacz produkt), na których zwierzę może się położyć w dowolnym momencie. Innym rozwiązaniem jest nalanie wody do dużej miski lub małego basenu - specjalnie by pies mógł do niego wskoczyć.

 6. Nie zostawiaj psa w samochodzie ani przywiązanego w słońcu.
  Nie wybieraj się z psem na wycieczki w takcie których będziesz musiał/a go zostawić samego. Podczas, gdy Ty będziesz np. robić zakupy Twoje zwierzę może być narażone na zbyt wysoką temperaturę.
  W szczególności: NIGDY nie zostawiaj psa, ani innego zwierzęcia, samego w samochodzie. Samochód latem nagrzewa się do ogromnych temperatur przez co działa jak piekarnik. Nigdy nie pozwól na cierpienie swojego przyjaciela! Reaguj także w sytuacjach, gdy ktoś inny pozostawi pupila w aucie - możesz uratować jego życie.

 

Twój pies jest Twoim przyjacielem. Przyjaciel nie zostawia przyjaciela w potrzebie. Pamiętaj, że pupil potrzebuje pomocy swojego opiekuna w gorące dni. Pamiętaj więc by zadbać, aby Twój czworonóg jak najłagodniej zniósł upały.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl