Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

5 porad jak pomóc kotu przetrwać upały

0
5 porad jak pomóc kotu przetrwać upały

Koty i wrażliwość na upał

Ogólnie rzecz biorąc, koty znoszą wysoką temperaturę znacznie lepiej niż ludzie. Lubią się wylegiwać na słońcu lub rozgrzanym grzejniku. Nie mniej jednak, one również mają granice. Mruczki, tak samo jak inne zwierzęta, są narażone na udar słoneczny lub przegrzanie. A więc co robić, aby pomóc kotu przetrwać gorące lato?

Jak dbać o kota podczas upałów?

  1. Zapewnij kotu dostęp do czystej, chłodnej wody.
    Miska powinna być pojemna, aby woda zbyt szybko z niej nie odparowała. Woda powinna być świeża, bez resztek jedzenia, które szybko się psują w upale.

  2. Zadbaj o sierść Twojego kota.
    Podczas upałów bardzo ważne jest zadbanie o pokrywę włosową zwierząt. Nie powinna być skołtuniona, ponieważ kołtuny powodują odparzenia. Powinno się również regularnie wyczesywać kota, aby pozbyć się martwej sierści i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza przy skórze zwierzęcia.

  3. Stwórz miejsca, gdzie pupil będzie miał chłodniej.
    Zadbaj o to by w mieszkaniu był przewiew - jeśli zbytnio się nagrzewa, możesz ustawić wiatrak lub zasłonić rolety. Jeśli w jakimś pomieszczeniu masz płytki, które zazwyczaj są chłodne, zapewnij kotu swobodny dostęp do położenia się na nich. Dobrym rozwiązaniem są także maty chłodzące (zobacz produkt), które możesz rozłożyć w dowolnym miejscu, tak aby mruczek mógł z własnej woli na nich leżeć. Jeśli Twój kot spędza dużo czasu w ogrodzie, zadbaj o zacienione miejsce, gdzie będzie mógł się skryć przez słońcem.
     
  4. Ogranicz podróże z kotem do minimum.
    Podróże komunikacją miejską lub samochodem mogą być zbyt męczące dla pupila w czasie upałów. Podczas wycieczki, zwierzę nie ma możliwości odpoczynku lub swobodnego przemieszczania się do chłodniejszych miejsc. Jeśli jest taka możliwość, zaplanuj podróż wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatura jest niższa.
    NIGDY nie zostawiaj kota samego w samochodzie! Rozgrzane auto działa jak piekarnik. Samochód niesamowicie szybko się nagrzewa i stanowi ogromne zagrożenie dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

  5. W razie potrzeby użyj mokrego ręcznika.Jeśli zauważysz, że Twój kot nie potrafi sam się schłodzić, możesz mu w tym pomóc. Wystarczy, że nasączysz ręcznik wodą i raz na jakiś czas przetrzesz nim kocie futro. Przyniesie mu to ulgę i zadziała jak koci język w powiększeniu (koty instynktownie ochładzają się, wylizując futerko).

Jakie są objawy przegrzania u kota?

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie ciepłoty ciała kota jest zmierzenie mu temperatury. Optymalna temperatura fizjologiczna u tych zwierząt to 38-39°C. Gdy jest wyższa, mruczka bezdyskusyjnie powinien obejrzeć weterynarz.

Pierwsze objawy przegrzania u kota:

  • niepokój i problem ze znalezieniem sobie miejsca;
  • dyszenie, oddychanie z otwartym pyszczkiem;
  • intensywne, niepokojące miauczenie;
  • pocenie się opuszek łap;
  • nadmierne wylizywanie sierści lub ślinienie się.

Upały niosą za sobą niebezpieczeństwo utraty zdrowia czworonogów. W tym czasie jeszcze baczniej obserwuj swojego kota i jego zachowanie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy - zareaguj natychmiast! Najlepiej jednak jest zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Stosując się do wyżej wymienionych porad znacznie zmniejszysz ryzyko przegrzania kota podczas gorącego lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl