Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Popiół surowy w karmie dla psów i kotów 0
Popiół surowy w karmie dla psów i kotów

Co to jest popiół surowy?

Dbając o swojego pupila z pewnością przyglądasz się składom karm, które mu podajesz. Na etykietach często pojawiają się sformułowania "popiół surowy", „pozostałości procesu spalania” lub „materia nieorganiczna", które budzą wątpliwości. Pojawia się obawa, że karma zawiera niezdrowe wypełniacze, dzięki którym koszt jej wytworzenia może być niższy. Nic bardziej mylnego!

Powyższe pojęcia pojawiające się na etykietach oznaczają tak naprawdę składniki mineralne - nieorganiczne substancje obecne w recepturze. Surowy popiół odnosi się do ilości składników mineralnych takich jak m.in. wapń, fosfor czy magnez, obecnych w składzie karmy. Deklaracja zawartości tych pierwiastków jest wymagana przez regulacje europejskie ((EC) nr 767/2009). Informacja ta w żadnym wypadku nie oznacza, że karma zawiera prawdziwy popiół, czyli pozostałości po spaleniu.

Skąd nazwa „popiół”?

Ta niezbyt dobrze kojarząca się nazwa ma swoje uzasadnienie. Oznaczenie popiołu surowego w karmie odbywa się poprzez spalenie próbki karmy w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 550–600 stopni Celsjusza). Inaczej nazywamy to procesem mineralizacji próby. Wysokie temperatury powodują całkowite spalenie się materii organicznej. W rezultacie otrzymujemy materię nieorganiczną, która ma formę popiołu - stąd nazwa. Dopiero po analizie kupki popiołu da się określić, jakie składniki mineralne i w jakiej ilości wchodzą w skład karmy.

Popiół surowy w karmie dla psów i kotów - czy zwierzęta mogą jeść popiół surowy?

Składniki mineralne (czyli nasz tajemniczy popiół surowy lub jeszcze inaczej: makro- i mikroelementy) pełnią wiele funkcji w organizmie zwierząt. Składniki mineralne są niezwykle istotne dla prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Dlatego ich obecność w diecie psa i kota jest bardzo potrzebna.

Rola składników mineralnych zawartych w popiele surowym:

  • są materiałem budulcowym kości, skóry i włosów;
  • regulują gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie;
  • wchodzą w skład komórek, enzymów i hormonów;
  • stymulują regenerację mięśni;
  • utrzymają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie;
  • wspomagają pobudliwość nerwów.

Zatem podsumowując, składniki mineralne mają niebagatelne znaczenie w diecie czworonoga. Należy jednak mieć na uwadze, że popiołu nie powinno być w zbilansowanej karmie ani za dużo, ani za mało.

Jaka ilość popiołu surowego w karmie jest odpowiednia?

Za średnią wartość określa się 5–9% popiołu w karmie suchej. Zbyt wysoka zawartość popiołu to sygnał, że bazą składową karmy jest mączka kostna, źle trawiona przez zwierzęta. Zbyt niska to z kolei ryzyko obecności chemicznych dodatków wiążących wodę.

Zawartość procentową pozostałości procesu spalania znajdziesz w składzie analitycznym danej karmy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl