Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Jak chronić psa i kota przed pchłami? 0
Jak chronić psa i kota przed pchłami?

Bardzo często występującymi pasożytami u psa lub kota, są pchły. Wbrew pozorom, mogą one żerować również na czystych i zadbanych czworonogach, a nie tylko na dzikich i zaniedbanych zwierzętach. Mogą powodować różne, zagrażające zdrowiu i życiu pupila, choroby. Z tego powodu, każdy właściciel psa lub kota powinien umieć rozpoznać objawy żerowania pcheł oraz reagować na nie odpowiednio wcześnie. Najlepiej jednak zapobiegać inwazji tych szkodników - jak to zrobić dowiesz się z poniższego artykułu.

Pchły u psa i kota - jak wyglądają?

Pchła psia ma długość 1,5-5 mm i jest koloru jasnoczerwono-brązowego lub ciemnobrązowego. Ma bocznie spłaszczony tułów, który umożliwia jej sprawne poruszanie się między włosami żywiciela. Natomiast dorosły osobnik pcheł kocich (mogących żerować także na psach) jest brązowy lub czarny i osiąga długość 2-5 mm. Tak jak inne owady, pchły posiadają szkielet zewnętrzny i trzy pary odnóży zaopatrzonych w stawy. Pobieranie krwi swojego żywiciela umożliwia im aparat gębowy, który przypomina syfon. Za jego pomocą dokonują niewielkich nacięć na skórze ofiary, przez które następnie pobierają krew.

Pchły można najczęściej znaleźć na głowie, brzuchu i wokół podstawy ogona. Jednak gdy inwazja pasożyta jest duża, można je dostrzec również na innych częściach ciała zwierzęcia.

 

Jakie są objawy, gdy pies lub kot ma pchły?

Pierwszym objawem tego, że pies lub kot może być nosicielem pcheł, jest świąd. Kiedy pchła umieszcza swój aparat gębowy w skórze psa, wstrzykuje kilka substancji powodujących zapalenie. U wrażliwych zwierząt wywołuje to reakcję alergiczną. Podrażnienie powstałe wskutek ugryzienia oraz reakcja alergiczna prowadzą do nawracającego zapalenia i świądu, a to z kolei – do wtórnego uszkodzenia skóry i wypadania włosów, gdyż pies drapie się i wygryza je. Bardzo intensywna inwazja pcheł może skutkować utratą dużej ilości krwi przez pupila, co prowadzi do niedokrwistości. Do innych objawów obecności pcheł można zaliczyć pozostałości odchodów tych pasożytów na skórze i w miejscu, gdzie zwierzę najczęściej przebywa. Wyglądają one jak małe czarne kropki. Kiedy umieścimy je na białym kawałku kuchennego ręcznika lub chusteczki higienicznej i lekko spryskamy wodą, na papierze pozostanie ciemnoczerwony lub brązowy ślad.

Oprócz uporczywego swędzenia, pchły mogą wywołać poważniejsze konsekwencje dla Twojego psa lub kota. Pamiętaj, by pilnie obserwować swojego pupila, aby w porę zapobiec powikłaniom lub w razie potrzeby zabrać go do gabinetu weterynaryjnego, gdzie otrzyma potrzebną pomoc. 

 

Pchły u psa/kota – jakie choroby mogą wywołać?

Pchle alergiczne zapalenie skóry (APZS)

Najczęstszą chorobą wywoływaną przez pchły jest pchle alergiczne zapalenie skóry. Jest wywoływana przez nadwrażliwość na hapten-kolagen tworzący się w skórze po ukąszeniu przez pasożyta. Drapanie i wygryzanie dodatkowo zaostrza reakcję alergiczną i prowadzi do zmian skórnych, takich jak wyłysienia czy zgrubienia naskórka. 

Tasiemczyca

To choroba, której pierwszym niepokojącym objawem może być pogorszenie się stanu okrywy włosowej u czworonoga. Staje się ona matowa i traci barwę, ponadto zwierzę traci apetyt i chudnie lub traci na wadze pomimo regularnego żywienia (pasożyt żywi się tym co zjada pupil). Zwierzę zaraża się tasiemcem podczas wylizywania sierści – jego nosicielem pośrednim jest pchła. Larwy tasiemca zamieniają się w jelicie cienkim w dorosłe osobniki. Od nich odrywają się końcowe człony, które pies wydala z kałem – można je dostrzec gołym okiem. Innym objawem obecności tasiemca mogą być powtarzające się biegunki.

Niedokrwistość

Jest groźna głównie dla młodych psów, wywołuje apatię, mniejszy apetyt, wolniejsze tempo wzrostu, a w skrajnych wypadkach może doprowadzić do śmierci osłabionego zwierzęcia. Dlatego trzeba zachować szczególną czujność i sprawdzać, czy szczeniak ma pchły.

 

Jak chronić psa i kota przed pchłami?

Krople przeciwko pchłom na skórę

To łatwe w użyciu środki, które zazwyczaj wylewa się na wysokości karku czworonoga w taki sposób, aby nie zabrudziły sierści i trafiły prosto na skórę. Tego typu środki zwalczają również kleszcze i niektóre inne pasożyty, które bytują na skórze naszego zwierzaka. Na szczęście, po zastosowaniu preparatu, pchły umierają od razu. Ważne jest, aby po użyciu środka nie kąpać pupila przez około 2-3 dni. Oczywiście nie może on też wychodzić na zewnątrz, kiedy pada deszcz lub śnieg. Znaczna większość kropelek na skórę działa przez okres około 1-3 miesięcy.

Krople na pchły dla psów:

Krople przeciwko pchłom dla psów

Krople na pchły dla kotów:


Tabletki na pchły

Tabletki to równie skuteczny środek przeciwpchelny. Wymaga on jednak zazwyczaj trudniejszego podania - nie każde zwierzę chętnie zjada tabletkę. Aby zachęcić zwierzę do spożycia leku, najlepiej podać go wraz z ulubionym przysmakiem. Jedna dawka zdecydowanie wystarczy, aby pozbyć się dużej ilości pasożytów oraz jednocześnie zabezpieczyć pupila przed pchłami na okres około 1-3 miesięcy. Pchły zostają zabite w ciągu kilku godzin po podaniu preparatu. Dużą zaletą tej formy zabezpieczania przed pchłami jest to, iż zwierzę może być kąpane po spożyciu oraz może wychodzić na spacery w deszczu.


Obroża przeciwpchelna

Wygodna w użyciu opcja zabezpieczająca zwierzęta przed pchłami. Zapobiega inwazji pasożytów zewnętrznych oraz działa leczniczo w momencie, kiedy pchły znajdują się już na zwierzaku. Pasożyty umierają w ciągu dwóch dni po założeniu pupilowi specjalnej obroży. Okres działania zależy od producenta. Dostępne są zarówno obroże działające około 1-3 miesiące oraz takie, które działają przez około aż 6-8 miesięcy. Najczęściej obroże przeciwpchelne są dodatkowo wodoodporne, dzięki czemu kontakt z wodą nie ma wpływu na działanie zabezpieczenia.

Obroże przeciwpchelne dla psów:

Obroże przeciwpchelne dla kotów:


Spray na pchły

Jest to preparat, który możemy użyć parę razy. Skórę oraz sierść pupila należy spryskać według zaleceń na opakowaniu. Pchły powinny umrzeć w ciągu kilku minut. Preparat jest w stanie poradzić sobie z niewielką inwazją pcheł. Ważne jest to, że nie zabezpiecza psiaka przed inwazją pcheł w przyszłości. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli inwazja jest niewielka lub chcesz działać od razu ale nie masz możliwości w tej chwili udać się do lekarza weterynarii po odpowiedni preparat.

Spray'e na pchły dla psów o kotów:


Szampon na pchły

Szampon, tak samo jak spray na pchły jest polecany raczej przeciwko niewielkiej inwazji pcheł. Dobrze sprawdza się jako uzupełnienie leczenia za pomocą tabletek lub obroży. Niestety szampon nie zabezpiecza psiaka przed kolejną inwazją pasożytów.

Szampon przeciwpchelny dla psów i kotów:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl