Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa? 0
Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?

(Nie)bezpieczna obroża dla psa

Obroża dla psa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia Twojego pupila. Jest niezwykle istotna podczas każdego spaceru, ponieważ podpięta do smyczy, stanowi element umożliwiający kontrolę nad psem.

Jednak, aby spacer mógł być bezpieczny i przyjemny - obroża powinna być odpowiednio dobrana. Bezpieczna obroża nie powinna być, ani zbyt szeroka, ani zbyt wąska. Duża szerokość spowoduje efekt kołnierza ortopedycznego - czyli za bardzo unieruchomi szyję i uniemożliwi psu poruszanie głową. Natomiast zbyt wąska obroża może być niebezpieczna, ponieważ nie będzie odpowiednio stabilizowała szyi, a przy nagłym szarpnięciu może spowodować psu krzywdę. W sytuacji nagłego pociągnięcia nie sprawdzi się także obroża zaciskowa.

Obroża zaciskowa

Jest to obroża, którą zakłada się psu przez głowę. Jej obwód zmniejsza się, kiedy psiak zaczyna lekko ciągnąć. Jeśli ciągnie mocno, na jego szyi dosłownie zaciska się pętla. Chyba nie musimy tłumaczyć, że wyrządza to krzywdę zwierzęciu. Odradzamy kupowanie tego typu obroży. Ma ona wielu zwolenników wśród osób, których psy nie potrafią chodzić przy nodze. Apelujemy jednak, że aby oduczyć psa ciągnięcia smyczy, trzeba poświęcić czas na jego szkolenie. Żadna obroża nie zrobi tego za nas.

Czy moża używać kolczatki dla psa?

Kolejnym typem obroży, którego nie polecamy, jest kolczatka. Zazwyczaj po jej wewnętrznej części znajdują się kolce, które wbijają się w gardło psa, kiedy ten próbuje narzucić szybsze tempo. Może okazać się to wyjątkowo niebezpieczne dla czworonoga. Sprawianie bólu psiakowi niczemu nie służy i niczego go nie uczy.

 

Bezpieczna obroża dla psa - rodzaje:

 • Klasyczna obroża z metalową sprzączką

  To najpopularniejszy typ obroży. Jej zapięcie przypomina takie jak w przypadku paska do spodni – umożliwia regulację długości i optymalne dopasowanie do szyi psa. Metalowa sprzączka w połączeniu z dobrej jakości materiałem, z którego wykonana jest obroża, daje gwarancję dużej wytrzymałości.

  Regulowana obroża ze sprzączką - sprawdź
 • Klasyczna obroża na plastikową klamrę zamiast metalowej sprzączki

  Takie rozwiązanie ułatwia szybkie i sprawne zakładanie i zdejmowanie obróżki. Długość obroży na zatrzask również można swobodnie regulować. Klamry produkowane są z bardzo wytrzymałego materiału. Są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na niskie temperatury oraz upływ czasu, a więc nie ma obaw, że klamra z czasem się wyrobi.
 • Obroża odblaskowa

  Świetny gadżet dla tych, którzy nie chcą tracić psa z oczu po zmroku. Występuje zarówno w wersji z klamrą jak i ze sprzączką. Zazwyczaj wykonana jest z solidnego materiału, który odbija światło i jest widoczny w ciemności. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbasz o bezpieczeństwo czworonoga zarówno w dzień jak i po zmroku. Jest to szczególnie ważne, gdy w pobliżu znajduje się ruchliwa ulica, ponieważ w obroży odblaskowej Twój pies będzie widoczny także dla kierowców.

  Regulowana obroża odblaskowa na zatrzask

 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar obroży dla psa?

Obroże powinny być jednocześnie wystarczająco luźne i ciasne. Aby pies czuł się wygodnie w obroży należy jej rozmiar dobrać tak, by zakładając obrożę nie uniemożliwiała ona ruchów, a jednocześnie nie spadała z szyi.

Zapinając obrożę swojemu czworonogowi powinieneś/aś zmieścić dwa palce między jego szyją a paskiem – wtedy zobaczysz, na którą dziurkę zapiąć sprzączkę lub jak wyregulować długość obroży zapinanej na klamrę. Jeśli po zapięciu obroży nie możesz pod nią wsunąć dwóch palców lub po wsunięciu ich czujesz ucisk, oznacza to, że obroża zapięta jest zbyt ciasno. Wówczas może być niewygodna, a nawet sprawiać ból Twojemu psu. Jeśli między pasek a szyję zdołasz włożyć więcej niż dwa palce -  obroża jest zbyt luźna i Twój pupil prawdopodobnie będzie w stanie się z niej wyswobodzić.

Jeśli chodzi zaś o szerokość obroży to zakłada się, że powinna obejmować mniej więcej dwa kręgi szyjne psa. Zbyt cienka obroża w przypadku szarpnięcia smyczą może wpijać się w skórę i podduszać zwierzę. Zbyt szeroka obroża jest niewygodna i może uwierać Twojego czworonoga podczas ruchów szyi i głowy.

Optymalna szerokość obroży:

 • dla psów bardzo małych to poniżej 1,5cm;
 • dla psów małych i średnich to ok. 1,5-2cm;
 • dla dużych psów to ok. 2,5-4cm.

 

Wybór odpowiedniej obroży jest niezwykle istotny. Każdy psiak uwielbia spacery ze swoim opiekunem. Źle dobrana obroża nie będzie pozwalać mu czerpać pełnej radości z tego czasu. A więc, aby wspólnie spędzane chwile były komfortowe i bezpieczne, koniecznie zadbaj o dobrze dobraną obrożę!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl