Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota - które kwiaty nie są trujące?

0
Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota - które kwiaty nie są trujące?

Balkon przyjazny dla kota

W sezonie wiosenno-letnim z przyjemnością ukwiecamy nasze balkony i tarasy by spędzać miło czas w pięknej aranżacji. Nasze zwierzęta, tak samo jak my, są spragnione przebywania na świeżym powietrzu, a my chcemy zapewnić im taką możliwość. Jednak czy otoczenie roślin balkonowych jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasz kot ma do nich swobodny dostęp? Nie zawsze jest to bezpieczne. Zdecydowana większość roślin jest trująca dla kotów. Jest to zagrożeniem w przypadku, gdy zwierzę pokierowane naturalnym instynktem zje cześć trującej rośliny, myśląc, że pomoże mu to w odkłaczeniu organizmu. Większość mruczków ma naturalne popędy do podgryzania zieleni. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać by nasze zwierzę miało dostęp wyłącznie do roślin, które mu nie zagrażają.

Które rośliny są trujące dla kota?

Do szkodliwych (w większości przypadków silnie trujących) roślin dla kota, którymi często obsadza się balkony, należą:

  • Pelargonia, geranium;
  • Begonia;
  • Chryzantema;
  • Gipsówka;
  • Groszek pachnący;
  • Heliotrop;
  • Jaskier;
  • Kalia;
  • Lobelia;
  • Wilec;
  • Wrzos;
  • Bluszcz;
  • Azalia/rododendron;
  • Oleander;
  • Bukszpan;
  • Lilie.

Objawy zatrucia roślinami - Jak rozpoznać zatrucie u kota?

Toksyczność roślin wynika z zawartości w nich substancji trujących. Są to zazwyczaj nierozpuszczalne szczawiany wapnia, żywice, saponiny triterpenowe i glikozydy. Często nadają one nieprzyjemny, gorzki smak. Niestety nie zniechęca to domowych kotów do podjadania roślin z doniczek.

Wyżej wymienione substancje wywołują charakterystyczne reakcje organizmu:

  • Glikozydy (bardzo silnie trujące dla kotów substancje chemiczne) - zatrucie objawia się biegunką i wymiotami, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia nabłonka jelit i krwawienia z przewodu pokarmowego. Mogą również zostać uszkodzone nerki. W ciężkich przypadkach zatrucia może wystąpić nadmierne pobudzenie i konwulsje;

  • Saponiny (związki podobne o glikozydów, wykazujące silne właściwości pieniące) - po zjedzeniu przez kota kawałka tych roślin, mogą wystąpić wymioty, silna biegunka, zaburzenia rytmu serca oraz drgawki i śpiączka. Pierwszymi objawami zatrucia w tym przypadku są wysoka gorączka, obfite ślinienie oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Tym objawom towarzyszy nadpobudliwość nerwowa, depresja oddechowa, śpiączka i zaburzenia ruchowe. Na skórze zwierzęcia może pojawić się pokrzywka lub pęcherze;

  • Szczawiany wapnia (występują w postaci nierozpuszczalnych kryształków zawieszonych w soku roślin) - mają postać ułożonych szeregowo igieł i występują w częściach roślin zawierających sok, czyli w liściach i w łodygach Kontakt z igłami zawartymi w soku powoduje bardzo silną reakcję histaminową ze strony błon śluzowych, polegającą na ich zaczerwienieniu. Następuje szybki obrzęk, nadmierne ślinienie, bolesność lub świąd języka, pokrzywka, podrażnienie przewodu pokarmowego, problemy z przełykaniem, wymioty;

  • Żywice – wiele gatunków roślin produkuje żywice, które działają drażniąco na układ pokarmowy i skórę kota. Nawet otarcie się o łodygę czy liście może wywołać silną reakcję skórną. Zatrucie żywicami jest bardziej toksyczne i niebezpieczne dla kota. Objawia się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, łzawieniem i zapaleniem spojówek. Pierwsze oznaki zatrucia pojawiają się już po około dwudziestu minutach.

Zatrucie roślinami u kota - pierwsza pomoc

W przypadku zatrucia potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Ze względu na specyficzny układ pokarmowy kota, zjedzone substancje wchłaniają się u niego stosunkowo szybko. W internecie można znaleźć wiele rad jak wywołać wymioty u kota. Zalecamy jednak nie robić tego na własną rękę, jeżeli sytuacja nie jest ekstremalna. Poszukaj w okolicy gabinetu weterynaryjnego, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc.

Leczenie w dużej mierze uzależnione jest od objawów. Najczęściej lekarz weterynarii dożylnie podaje:

  • płyny;
  • preparaty wspomagające metabolizm;
  • witaminy z grupy B;
  • elektrolity.

W niektórych przypadkach stosuje się także niehepatotoksyczne antybiotyki. Najważniejsza jest Twoja natychmiastowa reakcja, gdy zauważysz pierwsze objawy zatrucia. Jednak, aby mieć pewność, że kot nie jest narażony na niebezpieczeństwo spożycia szkodliwych substancji, wybieraj rośliny odpowiedzialnie.

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota

Jakie rośliny na balkon wybrać, gdy w domu mieszka kot? To na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie kotu bezpiecznego otoczenia na balkonie. Nie tylko zabezpieczenie balkonu siatką jest wyznacznikiem bezpieczeństwa Twojego pupila. Przemyślane muszą być także sadzone w jego zasięgu rośliny.


Oto lista TOP 10 ROŚLIN BALKONOWYCH, które nie zagrażają zdrowiu Twojego kota:

1. Rośliny bezpieczne dla kotów   Niecierpek (łac. impatiens) - roślina jednoroczna, która jest bezpieczna dla kotów. Występuje w wielu odmianach oraz wersjach kolorystycznych. Idealnie nadaje się na cienisty balkon. Kwitnie przez cały sezon letni.
       
2.     Petunia (łac. petunia) - roślina jednoroczna, która wykazuje na tyle niską toksyczność, że nie zagraża zdrowiu kota (może być szkodliwa jedynie spożyta w dużych ilościach). Jest rośliną niezwykle różnorodną pod względem ubarwienia. Nadaje się na pełne słońce.
       
3.     Fiołek ogrodowy (łac. Viola × wittrockiana) - roślina bezpieczna dla kotów, a nawet nadająca się do spożycia przez ludzi. Preferuje stanowisko słoneczne. Kwitnie od marca do października.
       
4.  Rośliny bezpieczne dla kotów   Aksamitka (łac. Tagetes) - roślina nie zagrażająca kotom, występująca w ciepłych barwach (żółte/pomarańczowe kwiatostany). Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu. Wydziela intensywny zapach.
       
5.  Rośliny nie trujące dla kotów   Gazania (łac. Gazania) - roślina bezpieczna dla mruczków. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Nadaje się na pełne słońce. W dni ciemne i pochmurne jej kwiaty zamykają się, natomiast pod wpływem promieni słonecznych otwierają pąki.
       
6.  Roślina bezpieczna dla kotów   Stokrotka afrykańska (łac. Osteospermum) - to roślina bezpieczna dla kotów (w przeciwieństwie do tradycyjnych stokrotek - warto więc znać łacińską nazwę, aby nie pomylić tych roślin przy zakupie). Kwitnie od maja do października. Preferuje stanowisko słoneczne.
       
7.     Nasturcja (łac. Tropaeolum) - roślina ozdobna nadająca się do spożycia w małych ilościach zarówno przez ludzi jaki i koty. Ma małe wymagania glebowe i stanowiskowe - może rosnąć w cieniu oraz w słońcu.
       
8.     Niezapominajka (łac. Myosotis) - to bezpieczna roślina balkonowa dla kotów o drobnych niebieskich kwiatkach. Dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu, ale odpowiednio nawadniana zniesie także słoneczne stanowisko.
       
9.  rośliny balkonowe bezpieczne dla kotów   Kocanka (łac. Helichrysum) - roślina nadająca się na "koci" balkon, ozdobna głównie z niebieskawych, włochatych listków. Preferuje stanowisko słoneczne.
       
10.     Szałwia omszona (łac. Salvia nemorosa) - piękna bylinia bezpieczna dla kotów. Występuje w różnorodnej kolorystyce (niebieska, fioletowa, różowa, biała). Słoneczny balkon będzie dla niej odpowiednim miejscem.

 

Rośliny mające dobry wpływ na zdrowie kota

Koty lubią podgryzać rośliny i robią to instynktownie. Warto więc oprócz tych nieszkodliwych znać także te które mają dobroczynny na zdrowie mruczków.

  1. Kocimiętka - wykazuje działanie bakteriobójcze, moczopędne oraz przeciwzapalne. To również dobre rozwiązanie, jeśli chcesz uspokoić i zrelaksować kota.

  2. Kocia trawa w formie specjalnej mieszanki (najczęściej mieszanka owsa i jęczmienia) - doskonale wpływa na oczyszczanie kociego organizmu. Wykazuje działanie odkłaczające.

  3. Rozmaryn – bywa składnikiem kocich przysmaków, działa przeciwzapalnie.

  4. Nagietek - jeśli kot skubnie nieco tej rośliny, to co najwyżej poprawi sobie odporność.

Czy koty lubią lawendę? Czy to roślina bezpieczna dla kotów?

Odpowiedź na pytanie, czy lawenda jest trująca dla kota, nie jest jednoznaczna. Część źródeł potwierdza, że jej spożycie może wywołać nudności, wymioty oraz brak apetytu, inne opinie natomiast opierają się o leczniczy wpływ lawendy na ludzi. Istnieją teorie, że oryginalny zapach lawendy odstrasza nie tylko komary, ale również koty. Z drugiej zaś strony aromat fioletowych kwiatów jest lubiany/akceptowalny przez mruczki w użytkowaniu np. lawendowych żwirków lub innych produktów dla kotów.

Większość źródeł podaje jednak, że lawenda to roślina wykazująca działanie lecznicze lecz wyłącznie spożywana w niewielkich ilościach. Jej kwiaty i liście charakteryzują się niską toksycznością. Staje się zatem trucizną dopiero w dużych ilościach. Nie mniej jednak lepiej unikać tej rośliny, jeśli w naszym domu mieszka kot.

Opieka nad kotem wiąże się nie tylko z wyborem zdrowej karmy i regularnymi wizytami u weterynarza, lecz także sprawdzeniem, czy dom jest dla zwierzęcia w pełni bezpieczny. Nawet niewychodzący mruczek może być narażony na różne zagrożenia, a w tym zatrucia roślinami. Właśnie dlatego każdy odpowiedzialny właściciel powinien upewniać się, czy roślina jest trująca, zanim przyniesie ją do domu. Nie oznacza to oczywiście, że należy pozbyć się ze swojego otoczenia wszystkich kwiatów. Rośliny produkują tlen, zapewniają cień i schronienie dla kota na balkonie oraz mogą mieć dobroczynny wpływ na jego zdrowie. A więc ukwiecony balkon może być cudownym miejscem dla Ciebie i dla Twojego pupila!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl