Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Rośliny trujące dla kotów

0
10 popularnych gatunków roślin trujących dla kota

Rośliny trujące dla kotów

Wiele popularnych gatunków roślin ozdobnych, które uprawimy w naszych mieszkaniach, na balkonach, czy w ogrodach to gatunki trujące dla kotów. Spożycie już niewielkiej części rośliny może wywołać u zwierzęcia zatrucie, wymioty, biegunkę, a przypadku niektórych gatunków roślin nawet doprowadzić do śmierci.

Koty to zwierzęta bardzo ciekawskie, które w dodatku uwielbiają obgryzać liście roślin. Niestety nie potrafią odróżnić tych przyjaznych ich zdrowiu, od tych toksycznych. Dlatego, warto dowiedzieć się, jakie gatunki mogą zaszkodzić naszemu pupilowi i zrezygnować z ich uprawy. Są wśród bardzo popularne zielone domowe rośliny doniczkowe takie jak na przykład skrzydłokwiat, czy zielistka, a także ozdobne pięknie kwitnące rośliny ogrodowe jak lilie, azalie i różaneczniki. Sprawdź, które gatunki roślin są trujące dla kotów.

Lilia

Lilie to rośliny szczególnie niebezpieczne dla kotów. Są one bardzo groźne, ponieważ wywołują u kota zaburzenia pracy nerek. W niedługim czasie po spożyciu części lilii u kota pojawiają się wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, ospałość. Zwierzę jest słabe, zapada w letarg i w zależności od tego, ile rośliny spożył kot, może dojść u niego nawet do bardzo ciężkiego uszkodzenia nerek prowadzącego do śmierci.

Różanecznik i azalia

Azalie najczęściej uprawiamy w doniczkach w domach lub na tarasach, czy balkonach, a różaneczniki w ogródkach. Oba gatunki są niebezpieczne zarówno dla kotów, jak i psów, ponieważ zawierają silne toksyny uszkadzające układ nerwowy zwierząt.
Poważnie zaszkodzić może, już spożycie zaledwie kilku liści rośliny. Niepokojące objawy pojawiają się szybko i należą do nich:
- wymioty,
- biegunka,
- ślinienie się,
- bóle brzucha,
- brak koordynacji ruchowej,
-paraliż nóg,
- osłabienie,
- śpiączka,
- zatrzymanie akcji serca prowadzące do śmierci.

[product id="1415, 804, 1491"]

Gwiazda betlejemska

Ta roślina często zdobi nasze mieszkania w okresie świąt Bożego Narodzenia. Należy ponadto rodziny wilczomleczowatych i zawiera w swoich tkankach biały sok bogaty w lateks. Podrażnia on śluzówkę jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego, dlatego po spożyciu liści gwiazdy betlejemskiej, u kota pojawiają się silne wymioty i bóle brzucha.

Konwalia majowa

To wyjątkowo silnie trująca roślina ozdobna zawierająca glikozydy nasercowe. Jest ona bardzo szkodliwa nie tylko dla kotów i psów, ale również dla ludzi, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Konwalia powoduje wymioty, dezorientację, niezborność ruchów, spadek ciśnienia krwi, utratę przytomności, a nawet śmierć z powodu niewydolności krążenia.

Dracena

To jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniach. Jest ona dostępna w wielu różnych odmianach o bardzo dekoracyjnych liściach. Jest szczególnie lubiana ze względu na łatwość w uprawie. Lepiej jednak z niej zrezygnować, jeśli mamy w domu kota. Niestety ciężko upilnować, aby zwierzę nie obgryzało listków, a ich spożycie może doprowadzić do wzmożonego ślinienia się, utraty koordynacji ruchowej, rozszerzenia źrenic, a nawet wymiotowania krwią.

Zielistka

To ładna zielona roślina zwana popularnie trawką, która często zdobi nasze parapety. Tym bardziej że jest to jedna z najskuteczniej oczyszczających powietrze roślin. Niestety koty uwielbiają ją obgryzać, ponieważ przypomina wyglądem trawę. Może się to skończyć podrażnieniem żołądka, wymiotami oraz biegunką.

Skrzydłokwiat

Spatiphyllum, podobnie jak zielistka, bardzo skutecznie walczy ze smogiem, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Lepiej jednak nie kupować tej rośliny, jeżeli mamy w domu kota. Jest to gatunek silnie trujący dla kotów. Zjedzenie liścia skrzydłokwiatu spowoduje u naszego pupila silne pieczenie języka i bony śluzowej jamy ustnej, wzmożone ślinienie się, trudności z połykaniem oraz wymioty.

Oleander

Oleander zawiera silne toksyny i jest rośliną bardzo niebezpieczną zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Najczęściej uprawia się ją w dużych donicach na balkonach, tarasach i w ogrodach. Choć jest piękna i ma bardzo dekoracyjne kwiaty, to lepiej zrezygnować z jej uprawy, jeśli jesteśmy właścicielami kota, psa lub w domu są małe dzieci. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny prowadzi do wymiotów i zaburzeń ze strony układu nerwowego oraz układu krążenia, które mogą prowadzić do śmierci.

[product id="1483, 1430, 1482"]

Hipeastrum

To duża roślina cebulowa, chętnie uprawiana ze względu na ogromne okazałe kwiaty. Jej cebula jest bardzo trująca. Niestety o spożycie jej fragmentów nietrudno, ponieważ hipeastrum sadzi się tak, aby cebula częściowo wystawała z podłoża. Jeśli kot zje jej fragmenty, wówczas pojawią się u niego takie objawy zatrucia jak biegunka, wymioty, czy niebezpieczne konwulsje i drgawki.

Popularne wiosenne rośliny cebulowe takie jak hiacynty, krokusy, szafirki

Podobnie jak w przypadku hipeastrum, trzeba uważać, aby kot nie spożył kawałków cebul tych kwiatów, choć niebezpieczne może okazać się również zjedzenie fragmentów pędów, a nawet kwiatów. Prowadzi ono do silnego zatrucia pokarmowego, osłabienia i objawów neurologicznych.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy u naszego kota jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu jakiejś rośliny, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. Najlepiej wybrać dobrą specjalistyczną klinikę. W wielu przypadkach zwierzęciu można skutecznie pomóc, tym bardziej, jeśli szybko wdroży się leczenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl