Ceramiczne, metalowe i plastikowe miski dla psów
Podstawowym wyposażeniem każdego domu, w którym mieszka czworonóg, jest miska dla psa. Odpowiednią miskę (na karmę lub wodę) znajdziesz w naszym sklepie psokoty.pl.
Czytaj dalej na dole strony...
Jaka miska dla psa jest najlepsza?
Miskę dla psa należy dopasować do wielkości rasy. Zgodnie z logikom, im mniej piesek je tym mniejsza może być jego miseczka. Inaczej jest za to w przypadku miski na wodę, która może być dowolnego rozmiaru - zaleca się jednak, aby była duża (pies powinien mieć stały dostęp do wody).
Tworzywo z jakiego powinna być miska dla psa nie ma większego wpływu na komfort jedzenia - może być dowolne: ceramika, plastik lub metal. Ma ono jednak znaczenie biorąc pod uwagę trwałość i dekoracyjność. Do najbardziej trwałych należą miski ceramiczne i metalowe. Te pierwsze są zwykle najcięższe, a więc trudniejsze do przesuwania podczas jedzenia. Jednak drugie z kolei - metalowe miski dla psów, niemal zawsze wyposażone są w antypoślizgową gumę zapobiegającą "uciekaniu" naczynia. Miski wykonane z plastiku są lżejsze i częściej się niszczą, jednak to tani i ekonomiczny wybór. Często sprawdzają się jako tymczasowe rozwiązanie lub do zabrania w podróż.
Warto zwrócić uwagę także na miski na stojaku dla psa. Naczynie na podwyższeniu sprawdza się głownie w przypadku dużych i wysokich psów. Stojak unosi miskę trochę wyżej dzięki czemu zwierzę nie musi schylać się do poziomu podłogi. Ma to dobry wpływ na kręgi szyjne pupila.
Jaka miska dla łapczywie jedzącego psa?
Niektóre czworonogi spożywają pokarm zbyt łapczywie przez co cierpią na dolegliwości żołądkowe. Zdarza się także, że zbyt szybkie jedzenie spowodowane jest przez uraz wyrządzony w życiu psa. Najczęściej psy odbierane interwencyjnie ze złych domów, które bywały głodzone, cierpią na taką przypadłość. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup miski spowalniającej jedzenie. Takie naczynia mają specjalnie wyprofilowane wypustki lub wgłębienia, które pies musi omijać podczas jedzenia lub wydobywać z nich pokarm. Zwierzak musi wówczas trochę się namęczyć zanim się naje, a to wydłuża czas jedzenia. Dzięki temu pupil uczy się jeść wolniej.
Miski spowalniające to także dobre ćwiczenie aktywizujące i pobudzające pracę ośrodkowego układu nerwowego, a także sposób na nudę.
Ile misek powinien mieć pies?
W zależności od potrzeb żywieniowych danego czworonoga, najczęściej przydają się 2 lub 3 miski. W przypadku, gdy pies żywi się tylko jednym rodzajem karmy (mokrą lub suchą) sprawdzą się dwie miski (na wodę oraz na karmę). Jeżeli zaś pies spożywa zarówno karmę mokrą i suchą, wówczas dobrym rozwiązaniem może być zakup 3 misek (na suchą karmę, na mokrą karmę oraz na wodę). Ważne jest także, aby każdy pupil miał swój własny zestaw misek.