Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Higiena jamy ustnej u psa i kota - czy myć zęby czworonogom? 0
Higiena jamy ustnej u psa i kota - czy myć zęby czworonogom?

Choroby jamy ustnej psów i kotów – pierwsze objawy 

Zęby psów i kotów, podobnie jak ludzkie, wymagają regularnego czyszczenia. Choroby zębów lub dziąseł to bardzo bolesny kłopot, który może negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu czworonoga. Podczas, gdy w jamie ustnej pupila powstanie np. zapalenie dziąseł, zwierzak może czuć ból przy przeżuwaniu i może być apatyczny. Zaniedbanie zębów może prowadzić również do ogólnego złego samopoczucia, niechęci do ruchu i zabaw oraz zmniejszenia apetytu. Regularna pielęgnacja zębów w domu to pierwszy krok do zachowania zdrowych zębów i dziąseł u naszego psa lub kota. Jak zatem poprawnie dbać o jamę ustną czworonogów?

Jak zapobiegać chorobom zębów u psa i kota?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom przyzębia u psów i kotów jest regularna higiena jamy ustnej. Utrzymanie prawidłowej higieny wiąże się z czyszczeniem zębów pupila oraz z podawaniem karm bądź przysmaków, które podczas gryzienia, usuwają kamień nazębny.

Jak myć zęby psa lub kota?

Naukę mycia zębów u czworonoga warto rozpocząć już we wczesnych etapach jego życia, ponieważ wtedy nasz pies lub kot dużo szybciej się uczy i jest w stanie łatwiej zaakceptować takie czynności. Nie oznacza to jednak, że dorosłego zwierzaka nie da przyzwyczaić się do pielęgnacji jamy ustnej - nie powinniśmy z tego zrezygnować! Przyzwyczajenie dorosłego zwierzęcia do mycia zębów wymaga nieco więcej cierpliwości lecz z zapasem smakołyków czy innych nagród (którymi będziemy nagradzać naszego pupila za współpracę) jest to w pełni osiągalne. Najważniejszy jest spokój i pozytywne nastawienie.

Nauka mycia zębów psa/kota krok po kroku

Nie zaleca się zaczynać od razu od pasty i szczoteczki. Wprowadzenie wszystkiego naraz może zaowocować jedynie przestraszeniem zwierzęcia i będzie wywoływać niechęć i agresję.

KROK 1.
Przez pierwsze 10 dni należy jedynie codziennie dotykać zwierzę w okolicach policzka, starając się przez policzek wyczuć zęby. Powinno to trwać nie dłużej niż 3 minuty. Po wykonanej czynności dobrze jest nagrodzić zwierzę przysmakiem. Takie zabiegi trzeba przeprowadzać codziennie.
 
KROK 2.
Przez kolejne 10 dni wykonuje się podobny zabieg, tym razem dotykając bezpośrednio powierzchni zębów u zwierzęcia. Jeśli zwierzę pozwoli można równocześnie przyzwyczajać je do dotykania zębów od wewnętrznej strony jamy ustnej. Tutaj również stosujemy nagradzanie, by wywołać pozytywne skojarzenia z każdym zabiegiem.
 
KROK 3.
Trzeci etap wymaga dodania pasty. W higienie jamy ustnej psów i kotów stosuje się specjalne pasty. Zwierzętom absolutnie nie podaje się żadnych past do zębów przeznaczonych dla ludzi. Pies i kot nie wypłuczą zębów po umyciu, a nasze pasty nie są przeznaczone do połykania. Dobrym rozwiązaniem jest, więc specjalna pasta, np. enzymatyczna, którą pozostawia się na zębach zwierzęcia. Ma ona specjalną strukturę, która zapobiega zbyt szybkiemu zjedzeniu jej. Dodatkowo może to być pasta o smaku mięsa. Ten etap również powinien trwać kilka dni. Oczywiście, nałożenie pasty musi być poprzedzone dotykaniem zębów.
 
KROK 4.
Ostatnim etapem jest wprowadzenie szczoteczki. Może to być szczoteczka z rączką, przeznaczona dla zwierząt (ma wówczas specjalny kształt) lub szczoteczka zakładana na palec.
 

Szczoteczki do zębów dla psów i kotów:

Pasty do zębów dla psów i kotów:

 

Inne sposoby dbania o zęby psa i kota

  • Właściwe jedzenie - Psy i koty zawsze powinny mieć dostęp do suchej karmy dobrej jakości. Pozwala to na mechaniczne ścieranie płytki zębowej. Warto również wiedzieć, że zwierzęta nie powinny jeść słodyczy, chleba i pokarmów lepkich, które przylegają do zębów. 

  • Właściwe gryzaki/przysmaki - obecnie na rynku jest ich bardzo duży wybór. Wybierając gryzaki dla psa lub kota należy pamiętać jednak o tym, aby zawierały one naturalne składniki.

  • Kontrola u lekarza - zakłada się, że jama ustna zwierzęcia powinna być zbadana przynajmniej raz na pół roku. Pozwala to na wczesne wykrywanie zmian i ich leczenie.
Wszystkie z powyższych produktów pomagają utrzymać higienę jamy ustnej, jednak nic nie zastąpi codziennego mechanicznego szczotkowania zębów. Warto pamiętać również o tym, że nieprzyjemny zapach z pyszczka czworonoga nie zawsze jest spowodowany brakiem higieny jamy ustnej. Czasem może być to także objaw choroby układowej. Pojawia się przy zapaleniach żołądka, w niewydolności nerek, chorobach układu oddechowego. Dlatego warto konsultować swoje podejrzenia z lekarzem weterynarii.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl