Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!
Jaki żwirek dla kota wybrać? 0
Jaki żwirek dla kota wybrać?

Żwirek dla kota - jaki wybrać?

Koty z natury są zwierzętami lubiącymi czystość, dlatego często zwracają uwagę na świeżość swojej kuwety. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej czystości oraz odpowiedniego żwirku, może się zdarzyć że mruczki niechętnie będą korzystać z własnej "toalety". W zależności od tego czy kot jest wychodzący, niewychodzący, długowłosy, krótkowłosy, energiczny itd., różne mogą być jego potrzeby dotyczące rodzaju żwirku. Każde zwierzę jest inne oraz ma inne potrzeby - z tego względu dostępne są przeróżne rodzaje żwirków.

 

Rodzaje żwirków dla kotów

Ogólny podział dzieli żwirki na zbrylające i niezbrylające.

 • Żwirki zbrylające, jak sama nazwa mówi, w kontakcie z kocim moczem tworzą zlepione bryłki. Takie bryłki są łatwe do usunięcia, dzięki czemu można łatwo zadbać o czystość kuwety. Dodatkowo, dzięki właściwościom zbrylającym nie ma potrzeby wymieniania całego żwirku, co znacząco wpływa na wygodę stosowania oraz jest dość oszczędnym rozwiązaniem.

 • Żwirki niezbrylające nie posiadają właściwości wiązania mokrego żwiru w bryłki, dlatego też mocz przelewa się przez nie. To sprawia, że konieczna jest każdorazowa wymiana całego żwirku znajdującego się w kuwecie.

 

Jaki żwirek dla kota?

Zatem jaki żwirek dla kota wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać rodzaje żwirków oraz samego kota. Niektóre koty cechują się zwiększoną wrażliwością na poszczególne rodzaje żwirków, przez co mogą ich nie zaakceptować. Warto więc obserwować reakcję pupila, a w razie konieczności – zastosować inny wariant produktu.

 

Rodzaje żwirów dla kota

1. Żwirki bentonitowe (zobacz produkty)

Bardzo popularny rodzaj żwirku wytwarzany z bentonitu, czyli rodzaju skały o właściwościach chłonących. Nawet niewielkie granulki są w stanie wchłonąć płyny, a jego sprzątanie należy do łatwych czynności. Z bentonitu wytwarza się zarówno żwirki zbrylające, jak i niezbrylające. Żwirki bentonitowe swoim wyglądem przypominają żwir o bardzo jasnym kolorze.

Zalety żwirków bentonitowych:

 • Ich ogromną zaletą jest to, że najbardziej przypominają piasek, czyli naturalne środowisko w jakim załatwiają się koty.
 • Ich struktura pozwala na łatwe czyszczenie kuwety.
 • Zazwyczaj są tańsze od innych rodzajów żwirków.
 • Występują w wielu wariantach zapachowych.

Wady żwirków bentonitowych:

 • Należy pamiętać, że jest to produkt, którego nie poleca się dla małych kociaków, które mogą próbować go zjadać. Wariant zbrylający jest wówczas szczególnym zagrożeniem, ponieważ jego połknięcie może doprowadzić do zablokowania układu pokarmowego czworonoga.
 • Ziarna oraz osad żwirku bentonitowego z łatwością przenoszone są poza obszar kuwety. W kontakcie z wodą, żwirek bentonitowy przybiera postać zbliżoną do cementu, przez co jego usunięcie z niektórych powierzchni może okazać się niezwykle problematyczne.

 

2. Żwirki drewniane (zobacz produkty)

Żwirki drewniane to nazwa stosowana dla wszystkich żwirków, które są wytwarzane z materiału roślinnego. Wyglądem żwirek ten może przypominać trociny lub granulki, przy czym jest on również niezwykle lekki i drobny. Produkty z tej kategorii występują zarówno w formie zbrylającej, jak i niezbrylającej.

Zalety żwirku drewnianego:

 • Żwirek drewniany jest bardzo wydajny.
 • Doskonale pochłania zapachy.
 • Dzięki temu, że wykonany jest z naturalnego tworzywa, stanowi on produkt w pełni ekologiczny.
 • Najczęściej nie posiada sztucznych zapachów, więc pachnie naturalnie (choć zdarzają się wersje zapachowe).

Wady żwirku drewnianego:

 • Niestety – budowa żwirku drewnianego sprawia, że koty z łatwością roznoszą go po mieszkaniu.
 • Istotnym jest jednak fakt, że warianty drewniane nie są polecane dla kotów długowłosych.

 

3. Żwirki silikonowe (zobacz produkty)

Żwirki silikatowe, zwane również silikonowymi, wytwarzane są z silikatu, czyli żelu krzemionkowego. Nierzadką praktyką jest barwienie lub aromatyzowanie tych naturalnie przezroczystych i bezzapachowych kryształków.

Zalety żwirku sylikonowego:

 • Silikonowy koci żwirek uważa się za najbardziej wydajny.
 • Dodatkowo doskonale wchłania i zamyka w sobie wilgoć, a przy tym się nie pyli.
 • W porównaniu do innych rodzajów, żwirek sylikonowy niewiele waży.
 • Występuje w wielu wariantach zapachowych i kolorystycznych.
 • Całkowicie chłonie mocz, zostawiając suchą kuwetę.

Wady żwirku sylikonowego:

 • Niestety trzeba go dość często wymieniać, ponieważ po dłuższym stosowaniu może nieprzyjemnie pachnieć.
 • Zakup żwirku silikonowego może nie zostać zaakceptowany przez naszego pupila. Zdarza się, że szczególnie młode koty oraz czworonogi, które wykazują skłonności do alergii, nie będą chciały korzystać z kuwety, gdy znajdzie się w niej ten wariant produktu. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest sama konstrukcja żwirków silikonowych, gdyż ich drobinki są twarde oraz szeleszczące.
 • Silikonowego żwirku nie wolno usuwać w toalecie.

 

4. Żwirki kukurydziane (zobacz produkty)

Kolejnym rodzajem podłoża do kuwety jest żwirek kukurydziany, którego produkcja oparta jest o naturalny oraz biodegradowalny surowiec wtórny.

Zalety żwirku kukurydzianego:

 • Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne
 • Żwirek kukurydziany doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów.
 • Jest niezwykle łatwy do usunięcia, ponieważ w kontakcie z moczem przybiera on postać bryłek.
 • Nie kurzy się oraz posiada optymalny ciężar ziaren, co sprawia, że ich przenoszenie poza obszar kuwety staje się znacznie ograniczone.
 • Raczej nie stanowi zagrożenia, jeśli zostanie zjedzony przez pupila.
 • Nie powoduje podrażnień łap.
 • Można go spłukać w toalecie.

Wady żwirku kukurydzianego:

 • Może nie zostać zaakceptowany przez pupila.

 

Jaki żwirek się nie roznosi?

Kot korzystając z kuwety może roznosić drobinki żwirku po mieszkaniu. Może to być dość uciążliwe dla właściciela, gdyż wymaga częstego sprzątania. Jeżeli zależy nam na tym, aby produkt pozostał na swoim miejscu, zdecydowanie lepiej będzie wybrać wariant kukurydziany lub silikonowy, które są znacznie cięższe niż pozostałe. Lekkość żwirku bentonitowego oraz drewnianego sprawia, że często przyklejają się one do kocich łap.

 

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?

Wszystko zależy od zużycia żwirku, a także jego rodzaju oraz jakości. Na sprzątanie w kuwecie przychodzi czas wówczas, gdy żwirek straci swoje właściwości, takie jak absorbcja moczu lub zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. Warto dodać, że żwirki zbrylające są dużo bardziej wydajne, niż warianty niezbrylające. Ponadto żwirki wykonane z silikatu najdłużej utrzymują swoją świeżość. Najlepszym jednak wyznacznikiem jest sam kot, który zazwyczaj niechętnie korzysta z brudnej kuwety.

 

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?

Do żwirków, które w największym stopniu wiążą nieprzyjemne zapachy, znacznie redukując ich przedostawanie się do powietrza, zaliczane są:

 • Drewniane,
 • Kukurydziane,
 • Silikonowe.

Niezwykle istotne jest jednak to, że niezależnie od wybranego rodzaju żwirku, konieczność regularnego opróżniania kuwety z odchodów, to absolutna podstawa do zachowania czystości i przyjemnego zapachu. Przydatnymi akcesoriami, które w znaczącym stopniu ograniczają przedostawanie się zapachów do pomieszczeń, są kuwety zadaszone, zwane również zamykanymi. Takie rozwiązanie przyczynia się do znacznego ograniczenia wszelkich zapachów, jednocześnie zapewniając pupilowi odrobinę prywatności. Innym z przydatnych akcesoriów są także pochłaniacze zapachów do kuwet, które wsypuje się wraz z żwirkiem.

 

Jaki żwirek można wyrzucać do toalety?

Czyszczenie kuwety jest zadaniem, które należy wykonywać regularnie, jednak nieraz obowiązek ten staje się kłopotliwy. Warto rozważyć, który z wariantów można łatwo i szybko uprzątnąć. Z uwagi na materiały, z których wykonywane są poszczególne żwirki, jedynie wariant drewniany oraz kukurydziany może być bezproblemowo spuszczony w toalecie. Inne żwirki, przede wszystkim zbrylające, powinny być wyrzucane do kosza, ponieważ z powodu swoich właściwości mogłyby doprowadzić do niedrożności rur.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl