Czy zdarzyło Ci się widzieć, jak Twój pies zjada swoje lub innych czworonogów odchody na spacerze? Zastanawiałeś/aś się czemu tak robi? A może znasz powód, ale nie wiesz jak temu zapobiec?
KOPROFAGIA
Dla psów (odwrotnie niż dla ludzi) odchody innych zwierząt nie są źródłem obrzydzenia, raczej znakowania terenu. Nie bez powodu wychodzi się z nimi na spacer poza miejsce zamieszkania.
Zjadanie odchodów przez psa zwane jest KOPROFAGIĄ. Dotyczy wszystkich psów, zwłaszcza szczeniąt. Dla właściciela jest to niesmak i frustracja, dla zdrowia - ryzyko pojawienia się pasożytów, bakterii i wirusów. Czasami taka konsumpcja jest zachowaniem naturalnym, bez żadnych powodów, jeśli jednak miała miejsce - warto zainteresować się tą sytuacją, ponieważ niesie ryzyko dalszych kłopotów.
Przyczyny
Nie jest możliwe podać konkretny, jeden powód odpowiadający na pytanie "Dlaczego mój pies zjada odchody?".
- zdrowie
- EPI - zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - organ ten nie wytwarza odpowiedniej ilości enzymów trawiennych, co skutkuje brakiem trawienia i wchłaniania substancji odżywczych przez co odczuwalny jest głód
- Zaburzenia mikroflory jelitowej przez obecność pasożytów w jelicie - problemy trawienne oraz uczucie głodu
- czynniki behawioralne
- Lęk separacyjny - zjadanie odchodów będzie czynnością uspokajającą przy stanach lękowych
- Przebywanie w złych warunkach bytowych - czyszczenie terenu
- Stres i monotonia - brak zapewnienia odpowiedniej ilości aktywności fizycznej
- szczeniaki
- Ciekawość - szczeniaki są ciekawe świata, gryzą i wąchają wszystko co napotkają, więc zjadanie swoich odchodów lub innych czworonogów jest dla nich czystym zaspokojeniem ciekawości
- Naśladowanie matki - suki po wydaniu potomstwa mogą zjadać odchody swoich młodych, by wyczyścić otoczenie a małe czworonogi naśladują zachowanie swoich matek
- żywienie i dieta
Źle dobrana dieta (lub w skrajnych przypadkach kompletny brak pokarmu) prowadzi do większych skłonności do koprofagii. Dostarczając zbyt mało składników odżywczych pieski będą szukać pożywienia w rzeczach niejadalnych (np. meble) jak i w odchodach. Ważnym jest, by sprawdzać skład karmy i upewniać się, że dostarcza ona niezbędne składniki pokarmowe.
Czy koprofagia jest niebezpieczna? Skutki
Nie należy bagatelizować koprofagii, ponieważ może prowadzić do zarobaczenia oraz zatrucia organizmu psa. Co więcej, niektóre pasożyty zwierzęce mogą być problemem również dla ich właścicieli. Czynności powiązane z koprofagią to wymioty i biegunki.
Leczenie
Najgorszą czynnością jaką można zrobić to walczyć ze skutkami bez szukania przyczyny. Pies zjada odchody, by poradzić sobie z jakimś problemem, który może być:
- behawioralny - potrzebny będzie treser/behawiorysta
- zdrowotny - należy skontaktować się z lekarzem i omówić sposoby żywienia oraz ewentualne choroby
W sklepie Psokoty można zakupić tabletki Dolfos Dolvit Cayenne przeciw zjadaniu odchodów, które przy regularnym podawaniu zwalczą koprofagię.
Nie należy karać psa za to zachowanie, ponieważ jest to sposób radzenia sobie z problemem, z którym się zmaga. Trzeba zwracać szczególną uwagę na to co robi i gdzie biega podczas spaceru. Również pomocna będzie komenda "zostaw". Jeśli pies jej nie potrafi - warto wprowadzić ją do codziennego życia.