Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Jak prawidłowo pielęgnować sierść psa?

0
Jak prawidłowo pielęgnować sierść psa?

 

Sierść czworonogów pełni kilka ważnych ról, dlatego ważne jest by o nią dbać. Oprócz kwestii wizualnych posiada różne praktyczne zastosowanie w życiu codziennym.

 Podszerstek - warstwa okrywowa

Co to właściwie jest? Sierść psa składa się z 2 głównych elementów - włosów okrywowych oraz podszerstkazazwyczaj głębsza warstwa cienkich, miękkich i gęsto rozmieszczonych włosów często w kształcie falistym, nadająca większą objętość. Pełni on funkcję izolacyjną w zimniejszych temperaturach. Ważnym jest, by nasz czworonóg przebywał w miejscach dopasowanych do jego ilości. Zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do przegrzania i zimne - analogicznie - do nadmiernej utraty ciepła.

Gubienie dużej ilości podszerstka (tzw.linienie) można u psów zauważyć zwykle dwa razy w ciągu roku w okresie wiosennym oraz jesiennym. Są to znaczne ilości, które tworzą kępki i osiadają na podłodze, ubraniach oraz meblach.

Nie każdy pies posiada warstwę okrywową. Do tej grupy można zaliczyć buldogi, pudle i yorki.

Funkcje sierści

  • wyżej już wspomniana funkcja izolacyjna
  • ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - zranienia, otarcia
  • ochrona przed wilgocią

Trzeba jednak pamiętać, że sierść psa spełnia swoją rolę jedynie, gdy jest prawidłowo pielęgnowana.

Pielęgnacja

Oczywiście pielęgnacja każdego psa będzie się różnić ze względu na rasę oraz rodzaj "futerka". Jeden fakt łączy je wszystkie - każdy pupil powinien być czesany REGULARNIE.

  • czesanie

Rozczesywanie sierści psów (jak i kotów) powinno być czynnością systematyczną (1x w tygodniu), a w okresie wzmożonego linienia nawet częściej. Dlaczego? Odpowiedź brzmi "higiena". Sierść mało zadbana, nieregularnie "usuwana" będzie wypadać, osiadając się na meblach. Jest to mało przyjemny widok dla każdego właściciela czworonoga.

Najzdrowszym sposobem dla sierści będzie jej uprzednie jej nawilżenie. Tak jak u człowieka - suchy włos łatwo się łamie. Jeśli pies nie kąpie się chętnie - samo spryskanie wystarczy.

Właściciele psów mają możliwość skorzystania z bardzo szerokiego asortymentu dostępnego do pielęgnacji sierści. Istnieje bardzo dużo rodzajów szczotek, grzebieni itp. Który przedmiot jest najbardziej odpowiedni? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zależne od rasy psa i rodzaju okrywy włosowej.

Rodzaj akcesoriów powinien być odpowiedni do rodzaju włosa.

Jeśli pies ma krótkie włosy, nieposiadające podszerstka - idealnie sprawdzi się gumowa rękawica lub metalowe zgrzebło. Krótka, przylegająca sierść powinna być pielęgnowana włosianą szczotką. Trymer - włosy długie, szorstkie i gęste, natomiast kołtuny - metalowym grzebieniem. W okresie nadmiernego linienia warto zaopatrzyć się w furminator. Jest to przyrząd służący do eliminacji martwych włosków.

Czy można przesadzić z czesaniem?

Oczywiście, że tak. Częstotliwość oraz siła nacisku szczotki są ważnym aspektem. Zbyt częste i mocne czesanie może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosa i jego połamania. Co więcej tym sposobem łatwo podrażnić skórę, co skutkuje kolejnymi problemami. Kierunek szczotki powinien być w stronę, którą rośnie włos. Należy skupić szczególną ostrożność na miejsca wrażliwe - brzuch oraz pachwiny.

https://psokoty.pl/szczotka-dla-psa

https://psokoty.pl/Grzebienie-dla-psow

  • strzyżenie czy trymowanie?

Strzyżenie to nic innego jak skracanie sierści maszynką lub nożyczkami. Zaburza ono naturalny cykl wzrostu i wypadania włosa. Jest mniej czasochłonne od trymowania. Przy zabiegu martwe cebulki zostają na swoim miejscu. Tym samym sierść będzie osłabiona. Włosy z otwartą cebulką gromadzą pyły i zanieczyszczenia ze środowiska. Strzyżeniem można nadać różny kształt, ukryć mankamenty.  Jest to jednak skierowane do piesków z tylko jedną warstwą włosów (maltańczyk, york), ponieważ podszerstek może spowodować problemy skórne i nieodwracalne zmiany w wyglądzie.

 

Trymowanie usuwa martwe włosy wyskubując je. Każdy kolejny włos wyrastający na miejscu wyrwanego staje się silniejszy, nabierając naturalny kształt i kolor. Charakteryzuje go zamknięta łuska, dzięki której nie łapie się brud i kurz podczas spaceru. Sierść robi się lżejsza oraz podatniejsza na dalszą pielęgnację. Czynność wykonuje się specjalnymi nożyczkami ewentualnie po prostu ręcznie. Odpowiednie psy do tego typu pielęgnacji to te z szorstkimi i ostrymi włosami (teriery, sznaucery, wyżły, spaniele). Zabieg wykonuje się co ok 2-3 miesiące.

W przypadku braku pewności, która metoda jest bardziej odpowiednia dla Twojego psa - warto skonsultować się z fryzjerem/ groomerem.

 

    ZALETY STRZYŻENIA   ZALETY TRYMEROWANIA   WADY STRZYŻENIA   WADY TRYMEROWANIA
                 
struktura sierści   łatwiejsza pielęgnacja przez pierwszy okres   zapobieganie powstawaniu kołtunów   sierść jest miękka i puszysta - podatna na kołttuny    
kolor sierści   włos płowieje i matowieje   włos staje się lśniący   otwarta łuska włosa przyciągająca nieczystości    
wygląd   możliwość nadania dowolnej fryzury   zachowanie naturalnego wyglądu i struktury sierści   możliwość utraty naturalnego wyglądu sierści    
koszt zabiegu   niższy koszt           wyższy koszt
czas zabiegu   krótki czas wizyty           dłuższy czas wizyty

 

  •  suplementacja

Oprócz podstawowych czynności pielęgnacyjnych warto wzbogacić dietę psa o suplementację, która również pozytywnie wpłynie na kondycję i wygląd sierści pupili. Witaminy mogą być w różnych formach: oleju, tabletkach lub innych preparatach. Powinno się szukać produktów z witaminami A,D3,E oraz B7 (biotyną).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl