Blog
Sklep psokoty.pl zaprasza na bloga o psach i kotach, na którym znajdziesz psie i kocie porady, a także rady dla właścicieli zwierząt. Sprawdź nasze aktualne wpisy!

Kot w podróży - przygotowanie do jazdy samochodem z kotem

0
Kot w podróży - przygotowanie do jazdy samochodem z kotem

Długa podróż samochodem z kotem. Jak mądrze podróżować z kotem?

Niektóre koty bez problemu znoszą podróże, jednak zdecydowana ich większość bardzo tego nie lubi. Zdarza się, że zwykłe wyjście do weterynarza jest już wyzwaniem, a co dopiero wspólny wyjazd w dalsze miejsce. Faktem jest to, że koty czują się najlepiej w miejscach, które dobrze znają. Jednak jeśli podróż jest zaplanowana i przemyślana odpowiednio wcześnie - może to zaoszczędzić zwierzęciu niepotrzebnego stresu.

Podróż z kotem samochodem - jak się do niej przygotować?

Dużo zależy od danego przypadku. Jako opiekun, z pewnością najlepiej znasz swojego kota. Jeśli pupil jest z Tobą od niedawna, najlepiej zacznij od obserwacji jego zachowań. Lękliwy i nieśmiały lub wycofany kot może łatwo się stresować i wpadać w panikę. Szczególnie, jeśli nie ma jeszcze bliskiej relacji z opiekunem. Zdecydowanie łatwiej zorganizować podróż z kotem mającym zaufanie do właściciela, które dodaje mu pewności siebie nawet w nieznanych jeszcze miejscach. Analogicznie jest w przypadku zwierząt przyzwyczajonych do obcowania poza domem. Takie koty czują się pewniej w nieznanym otoczeniu, niż koty które nigdy nie przebywały poza własnym mieszkaniem. 

Jeśli już zauważyłeś, że Twój pupil niezbyt pewnie czuje się w kontakcie z nowymi sytuacjami, przygotuj się do podróży odpowiednio wcześniej. Zacznij oswajać mruczka z nieznanym. Możesz zabierać go na spacery, pozwalać na zwiedzanie wnętrza auta. Stopniowo wdrażaj krótkie przejażdżki autem po znanej okolicy. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu, długa podróż autem, nie skończy się traumą dla Twojego kota.

Jak podróżować z kotem samochodem? - Planowanie

Jak już się domyślasz, spontaniczne organizowanie wyjazdu z kotem na ostatnią chwilę, nie jest najlepszym pomysłem. Pierwszym krokiem, który już znasz jest obserwacja, po której możesz następnie dobrze zaplanować podróż. Planowanie to podstawa.

Jakie akcesoria zabrać na podróż samochodem z kotem?

Wybierając się na wyjazd z kotem warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Niezbędne będą takie akcesoria:

 • Kuweta - podczas podróży ciężko znaleźć miejsce, gdzie mruczek może załatwić swoją potrzebę komfortowo. Może też nie wytrzymać do planowanego miejsca postoju. Z tego powodu podręczna kuweta (nawet prowizoryczna z kartonu) to niezbędny element podróży.

 • Woda - powinna być zawsze dostępna dla zwierzęcia. Nawet jeśli podróż nie jest bardzo długa, pupil powinien mieć dostęp do wody. Najlepiej zawsze mieć przy sobie wodę oraz miseczkę, w której można podać kotu napój. 

 • Ulubione artykuły, np. zabawki - to rzeczy, które pomogą poczuć się kotu tak jak w domu. Nie musisz zabierać wszystkich zabawek czworonoga - skup się na kilku ulubionych. Wspólna zabawa pozwoli odwrócić uwagę od stresującej podróży.
 • Przysmaki - kocie smakołyki zazwyczaj podaje się mruczkowi w nagrodę. Jest to zatem swojego rodzaju przywilej, wzbudzający pozytywne skojarzenia u Twojego pupila. Możesz nagradzać kota za dobre zachowanie podczas podróży. Pyszny smaczek podziała jako zachęta i optymistyczne powiązanie z jazdą samochodem.

 • Środki czyszczące - wilgotne chusteczki lub papierowe ręczniki przydają się w przypadku każdej podróży. Podczas wyjazdu ze zwierzęciem, mogą zdarzyć się nieprzewidziane wypadki. Gdyby kuweta jednak nie wystarczyła lub gdyby pupil cierpiał na chorobę lokomocyjną - warto mieć pod ręką coś co pomoże szybko usunąć zanieczyszczenia.

 • Szelki oraz smycz - to ważne zabezpieczenie Twojego pupila. Zwierzę w nieznanych miejscach różnie reaguje. Może próbować się ukryć lub uciec w nieprzewidzianym kierunku. Nawet uchylone drzwi od samochodu lub "przewietrzenie się" na postoju to potencjalne chwile zagrożenia. Z tego powodu miej swojego kota pod kontrolą na bezpiecznej smyczy.
 • Transporter - poniżej wyjaśniamy, czy jest niezbędny podczas podróży?

Kot w samochodzie - w transporterze czy bez?

Przewożenie kota "luzem" jest zdecydowanie nierozsądnym rozwiązaniem. Wystarczy wyobrazić sobie jak nieprzewidywalne może być zachowanie pupila podczas podróży. Wystarczy jeden gwałtowny manewr, by zwierzę się wystraszyło, zaczęło biegać, skakać, a nawet gryźć i drapać. Jest to niebezpieczne do samego kota, który może zrobić sobie krzywdę będąc pod wpływem stresu, ale nie tylko! Zagraża to także innym pasażerom oraz kierowcy. To z kolei przekłada się na prawdopodobieństwo stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym i narażenia jego innych uczestników. Nawet pozornie opanowane zwierzę, może zachować się nieprzewidywalnie.

Transporter jest więc niezbędnym elementem podróży.

Co jeszcze musisz zrobić przed podróżą z kotem?

 1. Przygotuj pojazd oraz transporter.

  Transporter powinien być przypięty pasami, aby nie mógł się przemieszczać. W niestabilnym transporterze, czworonóg nie będzie czuł się bezpiecznie. Sprawdź też czy zamknięcie transportera jest bezpieczne. Jeśli przestraszony kot wydostanie się na zewnątrz, może stworzyć zagrożenie podczas podróży.

  Auto przewietrz przed podróżą. Otwieranie okien w trakcie jazdy nie jest najlepszym pomysłem o ile nie jest to konieczne. Przeciąg i hałas mogą dodatkowo stresować pupila.

 2. Przygotuj się na zabrudzenia.

  Bardzo prawdopodobne jest, że w trakcie podróży kot zwymiotuje lub wypróżni się. Jest to normalne, więc można się do tego wcześniej przygotować. Możesz umieścić w transporterze specjalny podkład higieniczny, który wymienisz po zabrudzeniu.

 3. Przygotuj kota.

  Jeżeli Twój pupil nigdy wcześniej nie miał styczności z transporterem, postaraj się by użycie go w podróży nie było pierwszym razem. Możesz postawić transporter w domu, by zwierzę samodzielnie do niego podeszło i zaznajomiło się z nowym przedmiotem. Pozwól mu spędzać w nim czas. Możesz też nagradzać kota za spanie w transporterze, by jego wnętrze wzbudzało dobre skojarzenia. Dzięki temu mruczek poczuje się bezpieczniej podróżując w transporterze.

  Możesz także zmniejszyć ryzyko wymiotów, karmiąc kota najpóźniej ok. 3 godziny przez wyjazdem. Nie zaleca się karmienia przed samą podróżą.

Jak zmniejszyć stres kota podczas podróży?

Zazwyczaj podróż kota samochodem wiąże się z dużym stresem. Co możesz zrobić by to załagodzić?

 • Zminimalizuj zbędne bodźce. Staraj się chronić zwierzę przed głośnymi dźwiękami i światłami. Możesz owinąć transporter kocem, który wygłuszy i trochę zacieni azyl kota.

 • Bądź blisko kota. Najlepiej, aby Twój pupil ciągle cię widział oraz wiedział, że jesteś obok by go chronić. Możesz też mówić do niego spokojnym głosem. To znany dla niego przyjazdy dźwięk.

 • Głaskaj kota jeśli tylko to możliwe. Dotyk znanej osoby działa kojąco, po warunkiem, że Twój pupil to lubi.
 • Możesz skorzystać ze środków uspokajających. W naszym sklepie dostępne są suplementy o naturalnym składzie, które bezpiecznie możesz podawać kotu, takie jak np. Dolfos Dolvit Calm. Pamiętaj jednak, że suplementację większości tego typu karm uzupełniających, należy rozpocząć kilka dni przed stresującym wydarzeniem.

Co jeśli podróż samochodem z kotem będzie naprawdę długa?

Podróż trwająca więcej niż 6 godzin, może być bardzo dużym wyzwaniem dla Twojego kota. Wówczas koniecznie zadbaj o postoje, podczas których Twój kot będzie mógł spokojnie skorzystać z kuwety lub zjeść posiłek. Pamiętaj by zabrać ze sobą sprawdzoną karmę, którą mruczek lubi. Podróż nie jest dobrym czasem na eksperymenty w tej kwestii. Pamiętaj także by zabrać ze sobą leki, jeśli Twój kot jakieś zażywa. Przed podróżą możesz zabrać go na konsultację z weterynarzem, który sprawdzi, czy kotu nic nie dolega przed podróżą.

Kot na wakacjach w nowym miejscu?

Kot może nie podzielać Twojego entuzjazmu, gdy już uda się Wam dotrzeć do celu. Pamiętaj, żeby dać mu wówczas odpocząć i ochłonąć. Staraj się nie zapewniać mu nadmiaru bodźców i stopniowo zapoznawaj go z nowym miejscem. Ważne by zachować przy tym spokój i ostrożność by nie wystraszyć czworonoga swoim gwałtownym zachowaniem. Z pewnością także ulubiony przysmak ucieszy mruczka, gdy podróż się skończy.

Jazda autem zazwyczaj nie należy do ulubionych atrakcji mruczków. Jednak jeśli wcześniej dobrze się do niej przygotujesz, oszczędzisz kotu nadmiernego stresu. Dobra organizacja to podstawa!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Opinie o Psokoty.pl na Opineo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl